Parlament Europejski zagłosuje ws. zniesienia wiz do UE dla Ukraińców

Przez ostatnie 3 lata PE niezmiennie okazuje solidarność z Ukrainą. Następny krok to częściowe zniesienie obowiązku wizowego dla Ukraińców podróżujących do Unii.

6 kwietnia Parlament zagłosuje nad częściowym zniesieniem obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy wjeżdżających na terytorium Unii Europejskiej:

  • Ukraińcy posiadający paszporty biometryczne będą mogli podróżować do UE (strefy Schengen) bez wizy na pobyt do 90 dni w okresie 180 dni;
  • nowe zasady dotyczą wyłącznie podróży (np. biznesowych, turystycznych lub odwiedzin krewnych);
  • nie będą uprawniały do pracy w UE i nie będą obowiązywały w Irlandii i Zjednoczonym Królestwie.

Po przyjęciu przez Parlament a następnie przez Radę nowe zasady prawdopodobnie wejdą w życie latem.

W 2016 r. państwa UE wydały 13,9 mln wiz krótkoterminowych: najwięcej wiz otrzymali Rosjanie (3,1 mln), Chińczycy (2,1 mln) i Ukraińcy (1,36 mln). Odsetek decyzji odmownych o wydaniu wiz na Ukrainie wyniósł 3,4% (na świecie - 6,9%. Kraje wydające najwięcej wiz Ukraińcom to Polska (560 tys.), Węgry (117 tys.) i Niemcy (99 tys.).

Przez ostatnie trzy lata europosłowie poparli Ukraińców domagających się zmian i bliższych związków z Europą, potępili rosyjskie działania wojskowe we wschodniej Ukrainie i nielegalną aneksję Krymu oraz promowali gospodarcze i polityczne reformy.