Budżet UE po 2020 r: Parlament krytycznie o skali cięć proponowanych przez Komisję  

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

  • Posłowie kwestionują dane porównawcze Komisji Europejskiej dotyczące kolejnych wieloletnich ram finansowych (WRF).

 

  • Obliczenia Parlamentu pokazują, że fundusze rolne zostałyby zmniejszone o 15 %, a fundusze na rozwój regionalny o 10 %.

 

  • UE powinna promować programy badawcze, wspierać młodych ludzi i małe przedsiębiorstwa.

Posłowie chcą finansowania UE adekwatnego do nowych wyzwań, takich jak bezpieczeństwo i migracja, i do wcześniejszych celów politycznych, takich jak rozwój regionalny i Erasmus+.

Rezolucja nieustawodawcza w sprawie wniosku Komisji Europejskiej z 2 maja dotyczącego reformy wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027 oraz reformy "zasobów własnych" została przyjęta w środę 409 głosami za, przy 213 głosach przeciw i 61 wstrzymujących się.

 

Posłowie twierdzą, że dane porównawcze Komisji nie pokazują pełnego zakresu proponowanych cięć w finansowaniu pzez UE europejskich regionów i rolnictwa.

 

Według własnych obliczeń Parlamentu redukcje wynoszą odpowiednio 10% i 15%, a nie "około 5%", jak obliczyła Komisja. Zdaniem Parlamentu finansowanie wspólnej polityki rolnej i polityki spójności musi zostać utrzymane przynajmniej na obecnym poziomie.

 

Również proponowane przez Komisję zwiększenie środków na kluczowe programy, takie jak badania czy Erasmus+, jest znacznie mniejsze niż zapowiadano -zauważają posłowie.

 

Parlament wnioskuje o potrojenie budżetu programu Erasmus+, podwojenie specjalnych środków finansowych dla MŚP i na walkę z bezrobociem wśród młodzieży oraz zwiększenie o co najmniej 50% budżetu na badania i innowacje, "aby umożliwić realizację misji i celów" kluczowych działań UE. Dodaje, że potrzebne są również dodatkowe środki finansowe na bezpieczeństwo, migrację i stosunki zewnętrzne.

 

Przeczytaj o pierwszych reakcjach posłów na propozycje Komisji z 2 maja: komunikat prasowy i deklaracja.

 

Zasoby własne

 

Jeśli chodzi o reformę źródeł dochodów UE ("zasoby własne"), posłowie z zadowoleniem przyjmują propozycję wprowadzenia trzech nowych zasobów własnych UE, opartych na nowym systemie podatku od osób prawnych, dochodach z systemu handlu uprawnieniami do emisji i podatku „od plastiku”. Ich wprowadzenie pozwoliłoby na zmniejszenia bezpośrednich składek państw członkowskich opartych na dochodzie narodowym brutto.

 

Parlament powtarza również, że w zbliżających się negocjacjach strony wydatków i dochodów kolejnych WRF powinny być traktowane jako jeden pakiet i że "nie można osiągnąć porozumienia z Parlamentem w sprawie WRF bez poczynienia odpowiednich postępów w zakresie zasobów własnych".

 

Kontekst

 

Niniejsza rezolucja stanowi uzupełnienie stanowiska Parlamentu (oraz mandatu na zbliżające się negocjacje z Radą), na które składają się dwie wcześniejsze rezolucje, przegłosowane 14 marca, w sprawie w sprawie wydatków i dochodów w kolejnych WRF.

 

Przyjęcie nowego rozporządzenia w sprawie WRF wymaga zgody Parlamentu.

 

Około 94% budżetu UE finansuje działania w krajach UE i poza nimi. Środki te trafiają do obywateli, regionów, miast, rolników, badaczy, studentów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. Wydatki administracyjne UE stanowią około 6% całkowitego budżetu UE.