Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Antonio Tajani przewodniczącym PE        

17 stycznia Antonio Tajani (EPL, Włochy) został wybrany na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zastąpi Martina Schulza, który pełnił tę funkcję od 2012. Tajani, który był do tej pory wiceprzewodniczącym PE, zdobył 351 głosów w czwartej i ostatniej turze głosowania, Jego kontrkandydat, Gianni Pittella (S&D, IT), zdobył 282 głosy. Tajani będzie pełnił funkcję szefa PE do 2019 - do roku, w którym odbędą się kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego.

infographic illustration on Who's who in the European Parliament        

Chcociaż posłowie sprawują swój mandat przez 5 lat, to kierownictwo Parlamentu Europejskiego jest wybierane na dwa i pół roku. We wtorek, 17 stycznia, posłowie wybrali Antonio Tajaniego (EPL, Italy) na stanowisko przewodniczącego. Kolejnego dnia odbyły się wybory 14 wiceprzewodniczących i 5 kwestorów. Sprawdź naszą infografikę i dowiedz się, kto będzie sprawował fukcje w PE przez najbliższe dwa i pół roku.

Artykuły 

Komunikat prasowy 

Po wybraniu we wtorek przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, posłowie wybrali w środę 14 wiceprzewodniczących. Głosowanie odbyło się w dwóch turach. Aby zostać wybranym, każdy z kandydatów musi uzyskać bezwzględną większość ważnie oddanych głosów. Wiceprzewodniczący wywodzą się z sześciu grup politycznych. Posłowie wybrali również pięcioro kwestorów poprzez aklamację.

Antonio Tajani elected European Parliament's new president        

We wtorek, 17 stycznia, posłowie wybrali nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Został nim Antonio Tajani (EPL, Włochy), który zastąpi na tym stanowisku Martina Schulza. Po ogłoszeniu wyniku wyborów Tajani wyraził zadowolenie z demokratycznego charakteru procedury i obiecał reprezentować wszystkich posłów.