Walka UE z terroryzmem 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Photo by Manu Sanchez on Unsplash 

Walka z terroryzmem jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej.

Opracowany przez nas plik tematyczny przedstawia podstawowe fakty dotyczące terroryzmu w Europie i środki, jakie w walce z nim podejmuje UE. 

Terroryzm w Europie

Na przestrzeni ostatnich lat obserwowaliśmy zwiększenie liczby zagrożeń i zamachów terrorystycznych o charakterze brutalnego dżihadyzmu, zapoczątkowanych zamachem na redakcję tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” w Paryżu w 2015 r.

Zgodnie z danymi Europolu w 33 zamachach terrorystycznych przeprowadzonych przez dżihadystów w UE w 2017 r. zginęły 62 osoby, podczas gdy w 13 zamachach z 2016 r. odnotowano 135 ofiar śmiertelnych. Natomiast zdecydowanie więcej zamachów niż w 2016 r., bo aż 23, nie powiodło się lub zostało udaremnionych w roku 2017.

Dowiedz się więcej na temat zmian dotyczących terroryzmu w UE i najnowszych tendencji w tym zakresie.

Przegląd działań Unii Europejskiej

UE stosuje szeroki zakres środków zapobiegania nowym zamachom, od bardziej szczegółowych kontroli na granicach Europy, lepszej współpracy policyjnej i sądowej w zakresie śledzenia podejrzanych i ścigania sprawców, po hamowanie odcinanie źródeł finansowania terroryzmu, walkę z przestępczością zorganizowaną oraz przeciwdziałanie radykalizacji.

Więcej na temat unijnych środków zwalczania terroryzmu znajdziesz w naszej infografice i materiałach wideo.