Udostępnij tę stronę: 

Czy system eCall będzie montowany w każdym nowym modelu samochodu od 2015 r.? 

Tylko nieliczne pojazdy w UE są wyposażone w eCall - urządzenie powiadamiające służby ratunkowe o wypadku drogowym. PE chce, by od października 2015 roku, system był obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego modelu w Europie. Ostateczne głosowanie w komisji rynku wewnętrznego we wtorek, 11 lutego.

Zamontowany w samochodzie eCall pozwala na natychmiastowe połączenie z numerem ratunkowym 112, w momencie rejestracji kolizji przez umieszczone w pojeździe czujniki. System automatycznie przekazuje dane o lokalizacji samochodu oraz dokładnym czasie wypadku, może także być uruchomiony ręcznie przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.


"Dzięki eCall możemy uratować nawet do 2500 osób rocznie. To jest dla mnie argument kluczowy i dlatego jestem za obowiązkowym wprowadzeniem systemu w całej Unii Europejskiej" - mówiła sprawozdawczyni, czeska deputowana Socjaldemokratów (S&D) Olga Sehnalová.


Deputowani chcą, aby państwa członkowskie i operatorzy sieci komórkowych usprawnili swoją infrastrukturę tak, aby alarm mógł od razu skutecznie dotrzeć do służb ratunkowych. Obecnie tylko 0,7 proc. wszystkich pojazdów osobowych w UE jest wyposażonych w automatyczne systemy powiadamiania ratunkowego. eCall ma kosztować mniej niż 100 euro.


Członkowie komisji rynku wewnętrznego (IMCO) przegłosują rezolucję we wtorek, 11 lutego. Głosowanie plenarne przewidziane jest na 26 lutego 2014 r.