Europejska Książka Roku: Francja w kryzysie oraz Madryt lat 30' 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Laureaci nagrody: Arnaud Leparmentier (Francja) i Eduardo Mendoza (Hiszpania) 

Kultura i wartości w Europie – dwie nieodłączne sprawy, budujące naszą tożsamość. Gdy mowa o kulturze, jednym z pierwszych skojarzeń jest książka i to właśnie ona była w centrum uwagi w PE 4 grudnia. Każdego roku powieściom, które pogłębiają wiedzę tym, co UE ma do zaoferowania, przyznawany jest tytuł Europejskiej Książki Roku. Komu przypadł w tym roku?

Tegoroczni zwycięzcy


W kategorii "esej" zwyciężył Arnaud Leparmentier - autor "Ces Français, fossoyeurs de l’euro". Francuski dziennikarz pracujący dla Le Monde opisuje w nim kryzys, który dotknął Europę i udział Francji w wydarzeniach, które wstrząsnęły europejską gospodarką.


W kategorii „powieść”, pierwsze miejsce przyznano znanemu hiszpańskiemu powieściopisarzowi Eduardo Mendozie. Jego najnowsze dzieło - „An Englishman in Madrid” opowiada o sytuacji w Hiszpanii tuż przed wojną domową (lata 30').


O nagrodzie


“Europejska Książka Roku” przyznawana jest od 2007 r. przez paryskie stowarzyszenie “Esprit d’Europe”. Jej celem jest promocja literatury, która pozwala lepiej zrozumieć Europę, jej kulturę i wartości. Każdego roku wyróżnienie przyznawane jest dwóm autorom pochodzącym z krajów UE.


Komisja sponsorska, której przewodniczy Pascal Lamy oraz honorowy przewodniczący, były szef Komisji Europejskiej Jacques Delors, opracowuje listę około 10 tytułów, które walczą o główną nagrodę w każdej z kategorii. Laureaci wybierani są przez specjalne jury, w którego skład wchodzą dziennikarze z krajów unijnych. Pracami zespołu kieruje francuski filozof Bernard-Henri Lévy.