Przemoc wobec kobiet: PE wzywa UE do ratyfikacji konwencji stambulskiej

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet PE wezwał Unię do przystapienia do konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Budynki PE w Strasburgu i Brukseli będą dziś podświetlone na pomarańczowo - w ten sposób PE włącza się w 16-dniową inicjatywę ONZ, która będzie trwała do dnia 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Dzień Praw Człowieka, i ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

The European Parliament in Brussels lit up all in orange to mark November 25, the International Day for the Elimination of Violence against Women and the “Orange the World” initiative
25 listopada budynki PE w Strasburgu i Brukseli będą podświetlone na pomarańczowo (zdjęcie z próby)

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) jest najdalej idącą umową międzynarodową zajmującą się tym poważnym naruszeniem praw człowieka.

infographic illustration
Przemoc wobec kobiet

Zapobieganie przemocy, ochrona jej ofiar i ściganie sprawców to fundament konwencji.

Konwencja nakłada na państwa-strony takie obowiązki jak m.in.:

 - zapewnienie oficjalnej infolinii dla ofiar przemocy działającej 24 h oraz portalu z informacjami dla ofiar przemocy;

 - zapewnienie odpowiedniej liczby schronisk dla ofiar przemocy oraz ośrodków wsparcia;

 - przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją;

 - monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci;

 - przeprowadzenie szeroko zakrojonych akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn;

 - przeszkolenie osób zajmujących się wsparciem dla ofiar przemocy oraz pracujących ze sprawcami przemocy;

 - zapewnienie trybu ścigania za gwałt z urzędu oraz izolacji sprawcy przemocy od ofiary (eksmisja z mieszkania, zakaz zbliżania).


Konwencja weszła w życie w sierpniu 2014 roku. Chociaż wszystkie państwa UE ją podpisały, to tylko 14 z nich ją ratyfikowało. W tym tygodniu przewodniczący Martin Schulz skierował do państw członkowskich list, w którym wezwał do przyspieszenia procesu ratyfikacji na poziomie UE oraz do ratyfikacji te państwa, które jeszcze tego nie uczyniły.


"Przemoc wobec kobiet jest poważnym przestępstwem, szeroko rzpowszechnionym w Europie. Każdego dnia - w domu, w przestrzeni publicznej, w mediach społecznościowych - kobiety i dziewczęta są narażone na przemoc, dyskryminację i molestowanie. W naszej rezolucji wzywamy państwa członkowskie do ratyfikacji i wdrożenia konwencji stambulskiej oraz Radę do przyspieszenia procesu przystąpienia UE do konwencji" - wyjaśnia współsprawozdawczyni Anna Maria Corazza Bildt (EPL, Szwecja). "Przemoc wobec kobiet jest ekstremalną formą dyskryminacji i pogwałceniem praw człowieka. To ważne, by UE ratyfikowała konwencję stambulską, która zawiera konkretne środki, by lepiej zapobiegać przemocy, chronić ofiary i skazywać winnych" - mówi współsprawozdawczyni Christine Revault D'allonnes Bonnefoy (S&D, Francja).







Więcej informacji