Udostępnij tę stronę: 

Marnotrawstwo żywności w UE 

88 milionów - tyle ton żywności marnuje się każdego roku w UE, średnio 173 kg na osobę. Kto jest odpowiedzialny? Co robi Unia Europejska, żeby rozwiązać problem? Co mogą zrobić konsumenci?

Jedzenie jest marnotrawione na każdym etapie produkcji i dystrybucji: w gospodarstwach rolnych, w przetwórniach, sklepach i w domach. Najwięcej odpadów produkują konsumenci (53 proc.), oraz przetwórnie (19 proc.).


Skala problemu mogłaby być mniejsza dzięki kampaniom informacyjnym o rozmiarach, przyczynach i skutkach marnotrawstwa żywności. Badanie Eurobarometru potwierdza, że konsumenci, choć przeważnie czytają etykiety na produktach spożywczych, to ich nie rozumieją.


Marnowanie żywności to też problem etyczny


Wyrzucając jedzenie, marnuje się także surowce potrzebne do jego wyprodukowania: wodę, glebę, godziny pracy, energię i inne. To z kolei przyczynia się do ocieplenia klimatu. Marnowanie żywności odpowiada za 8 proc. gazów cieplarnianych wyemitowanych na skutek działalności człowieka (wg Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, FAO) 4,5 kg dwutlenku węgla jest wydzielane do atmosfery na każdy kilogram wyprodukowanej żywności.


Marnowanie żywności to też problem moralny. 793 mln ludzi na świecie cierpi z powodu niedożywienia. W Unii Europejskiej 55 mln obywateli (niemal 10 proc.) było stać w 2014 r. tylko na jeden wysokiej jakości posiłek na dwa dni.


Co robi Parlament Europejski, żeby ograniczyć marnowanie żywności?


We wtorek, 16 maja, posłowie przyjęli sprawozdanie Biljany Borzan (S&D, Chorwacja), w którym posłanka proponuje, w jaki sposób zmniejszyć ilość wyrzucanego rocznie jedzenia o połowę do 2030 w porównaniu do poziomu z 2014 roku (obecnie w UE marnuje się 88 mln ton żywności każdego roku). Taki sam cel zawiera przyjęty w Parlamencie w marcu br. pakiet dyrektyw o gospodarowaniu odpadami.


Borzan proponuje także zachętę do darowania żywności potrzebującym w postaci ustanowienia wyjątków w podatku VAT i akcje informacyjne o różnicach między etykietami „najlepiej spożyć przed” i „należy spożyć do”.


“Unia Europejska - jako jedna z najbogatszych i najlepiej prosperujących wspólnot na świecie - ma moralny i polityczny obowiązek, żeby ograniczyć ogromne ilości żywności marnowane każdego roku” - powiedziała Biljana Borzan w wywiadzie z kwietnia tego roku.


Co możesz zrobić jako konsument? 
  • Rób listy zakupów. Czytaj ze zrozumieniem daty ważności na produktach. Przechowuj żywność zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Wkładaj nowo kupione jedzenie głębiej do lodówki. Wykorzystuj resztki. Zamrażaj żywność. Źródło: Komisja Europejska 
Historia zmarnowanych pomidorów 
  • 377 tys. ton pomidorów marnuje się każdego roku. To tak, jakbyśmy marnowali 90 km2 ziemi uprawnej, 57 mld litrów wody i 7 mln godzin pracy. Pozbywając się tych odpadów emitujemy 312 tys. ton gazów - tyle co 55 tys. aut w ciągu roku. Źródło: EPRS