Glifosat: Zdrowie obywateli na pierwszym miejscu, uważają posłowie 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament wzywa do zakazu stosowania glifosatu od 2022 r. 27 listopada państwa członkowskie zdecydują, czy odnowić autoryzację tego potencjalnie rakotwórczego herbicydu na kolejne 5 lat.

"Zwróciliśmy się o stopniowe wycofanie (glifosatu - red.) do 2022 r. i o natychmiastowy zakaz stosowania do celów nieprofesjonalnych" - wyjaśniała posłanka Miriam Dalli (S&D, Malta) podczas wysłuchania w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej mającej na celu wprowadzenie zakazu stosowania glifosatu. “Chciałbym, by Komisja Europejska przyjrzała się niepożądanym skutkom działania glifosatu, które dotej pory zostały ocenione” - mówił poseł Pavel Poc (S&D, Czechy), jeden z autorów rezolucji PE.

 

Wysłuchanie odbyło się 20 listopada 2017 roku w Parlamencie Europejskim.

W 2016 r. Komisja Europejska zaproponowała ponowną autoryzację glifosatu do użytku w UE przez następne 15 lat. Z powodu niechęci niektórych krajów UE najpierw ograniczono ten okres do dziesięciu, a następnie do pięciu lat. Dopiero wtedy udało sięuzyskać poparcie większości państw członkowskich dla odnowienia autoryzacji tej substancji.

Obywatele zabierają głos

W międzyczasie europejska inicjatywa obywatelska mająca na celu całkowity zakaz stosowania glifosatu oraz ochronę ludzi i środowisko przed toksycznymi pestycydami zebrała 1,3 miliona podpisów poparcia.

"Glifosat ma katastrofalne skutki dla środowiska, jest przeznaczony do zabijania zarówno chwastów, jak i pożytecznych roślin. Według jego producentów glifosat jest ostateczną maszyną do zabijania"- wyjaśniała podczas wysłuchania przedstawicielka komitetu obywatelskiego Franziska Achterberg.

W marcu 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała glifosat jako prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) nie podzielają tej opnii.

Dlaczego więc organizatorzy inicjatywy nie mają zaufania do ocen unijnych egencji - pytali niektórzy posłowie. Powodem jest to, że ich oceny ryzyka w dużym stopniu opierała się na opiniach sponsorowanych przez przemysł - wyjaśniała Achterberg.

Glifosat od Monsanto. Wszechobecny, ale czy bezpieczny?

Jedną z substancji, które mogą zaburzać działanie układu hormonalnego (a także powodować raka), jest glifosat produkowany przez Monstanto. To jeden z najpopularniejszych na świecie herbicydów stosowany m.in. w rolnictwie, leśnictwie oraz ogrodnictwie. W kwietniu 2016 roku posłowie wezwali Komisję Europejską do odnowienia jego autoryzacji jednynie na 7 lat i tylko do profesjonalnego użytku. Komisja proponuje, by okres autoryzacji wynosił 10 lat. Jednak uzyskanie wymaganego poparcia większości państw członkowskich dla tego pomysłu może być trudne.

Autoryzacja glifosatu wygasa 15 grudnia 2017 roku.

W ślad za oskarżeniami jakoby Monsanto stało za badaniem dowodzącym bezpieczeństwa glifosatu, przedstawiciele producenta zostali zaproszeni do udziału w wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez Komisję Ochrony Środowiska i Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dokumenty wyraźnie pokazują historię oszustwa Monsanto, powiedziała Carey Gillam, dziennikarka z US Right to Know, amerykańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się problematyką żywności. Starając się manipulować władzami i rządami, firma utworzyła także sieci amerykańskich i europejskich naukowców, którzy popierają glifosat, wydając się niezależnymi, ostrzegła Gillam.

Przedstawiciele Monsanto odmówili udziału w wysłuchaniu, argumentując, że nie jest ono "odpowiednim forum" do dyskusji na ten temat. Konferencja Przewodniczących PE zabroniła lobbystom firmy wstępu do Parlamentu Europejskiego.

Treść dokumentów Monsanto i wewnętrznych e-maili, które firma została zmuszona przekazać amerykańskim śledczym, które badają powiązania między glifosatem i rakiem krwi, poddają w wątpliwość wiarygodność wielu sponsorowanych przez firmę badań, zauważyli posłowie w czerwcu 2017 roku.

Wyniki tych badań zostały wykorzystane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa ŻywnościEuropejską Agencję Chemikaliów przy ocenie bezpieczeństwa glifosatu dla zdrowia ludzi.

W 2016 roku niemieckie przedsiębiorstwo chemiczno-farmakologiczne Bayer zaoferowało, że kupi Monstanto za 66 mld dolarów. W sierpniu 2017 roku Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w tej sprawie, podnosząc, że planowana transakcja wchodzi w zakres rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Jeśli zakup doszedłby do skutku, Bayer byłby największym na świecie producentem chemii i nasion dla rolnictwa.

Europejska inicjatywa obywatelska ws. zakazu stosowania glifosatu i ochrona ludzi i środowiska przed toksycznymi pestycydami zebrała 1,3 mln podpisów i oczekuje na odpowiedź Komisji Europejskiej.