Efektywność energetyczna budynków: Bardziej przyjazne środowisku domy 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Poprawa efektywności energetycznej budynków może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię oraz do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Obejrzyj wideo i dowiedz się więcej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie nowe budynki w UE od 1 stycznia 2021 r. powinny zużywać prawie zero lub bardzo małą ilość energii na ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę. Przepisy wprowadzają również certyfikację energetyczną budynków, aby właściciele lub lokatorzy mogli porównywać i oceniać charakterystykę energetyczną.

Na sesji plenarnej w kwietniu 2018 roku posłowie przyjęli nowelizację obowiązujących przepisów.

Zgodnie ze zmianami państwa UE będą musiały przygotować krajowe długoterminowe strategie na rzecz renowacji budynków - celem jest, aby do 2050 r. budynki w UE prawie nie zużywały energii. Przepisy zawierają również zachęty do korzystania z inteligentnych technologii w celu zmniejszenia zużycia energii oraz wymóg wprowadzenia punktów ładowania dla samochodów elektrycznych na parkingach nowych budynków.

"Daliśmy państwom członkowskim zestaw narzędzi, dzięki którym mieszkania i budynki w przyszłości będą bardziej energooszczędne"- wyjaśnia sprawozdawca Bendt Bendtsen (EPL, Dania).