Filmy finałowe Nagrody Filmowej Lux: różnorodność kinematografii europejskiej 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Lux Prize 2018 

O Nagrodę Filmową LUX 2018 konkurują trzy filmy: „Styx”, „Po drugiej stronie drzwi” i „Woman at War”.

Tegoroczną listę filmów zakwalifikowanych do ostatecznej rywalizacji o Nagrodę Filmową Lux ogłoszono 24 lipca w Rzymie na konferencji prasowej Giornate degli Autori. Trzy filmy finałowe 12. konkursu o nagrodę filmową Parlament Europejskiego to:

  • Druga strana svega / Po drugiej stronie drzwi w reżyserii Mila Turajlić (Serbia, Francja, Katar)
  • Kona fer í stríð / Woman at War w reżyserii Benedikta Erlingssona (Islandia, Francja, Ukraina)
  • Styx w reżyserii Wolfganga Fischera (Niemcy, Austria)

Druga strana svega / Po drugiej stronie drzwi w reżyserii Miry Turajlić (Serbia) to dokument obrazujący historię całego kraju i społeczeństwa w perspektywie walki z nacjonalizmem i dążenia do demokracji. Kronika serbskiej rodziny przeradza się w wyrazisty portret działaczki w czasach wielkiego zamętu, stawiając pytanie o odpowiedzialność kolejnych pokoleń za walkę o przyszłość.


Kona fer í stríð / Woman at War w reżyserii Benedikta Erlingssona (Islandia) to radosna, pełna inwencji i energii feministyczna opowieść o nauczycielce muzyki, która prowadzi równoległe życie jako zagorzała działaczka ekologiczna. W chwili, gdy planuje najodważniejszą z dotychczasowych akcji, dowiaduje się, że jej wniosek o adopcję został wreszcie przyjęty i na Ukrainie czeka na nią dziewczynka.


Styx w reżyserii Wolfganga Fischera (Austria) w pierwszej chwili wydaje się dokumentem, jednak w rzeczywistości jest mistrzowsko skomponowaną alegorią naszego spolaryzowanego świata i ambiwalencji wobec kryzysu uchodźczego. Główna bohaterka udaje się na wymarzone wakacje – samotną podróż jachtem po Atlantyku; po sztormie natrafia na łódź w niebezpiecznie złym stanie, wypełnioną ludźmi rozpaczliwie potrzebującymi pomocy. Straż przybrzeżna wysyła instrukcje radiowe, polecając, aby w żaden sposób nie reagowała, ponieważ nie posiada odpowiedniego wyposażenia, by pomóc, lecz to koliduje z jej poczuciem społecznej odpowiedzialności. Czy odpłynie bezpieczna, podczas gdy inni toną?


Europejskie filmy w europejskich kinach


Opisane wyżej filmy będą wyświetlane w najbliższych tygodniach w niektórych kinach w Europie, a z pewnością będzie można obejrzeć je jesienią podczas Dni Filmowych Lux. Dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego wszystkie trzy filmy zostaną opatrzone napisami w 24 językach urzędowych UE oraz zaprezentowane w wielu miastach w całej Europie i na kilku festiwalach.

Zwycięski film, wybrany przez posłów do PE, zostanie ogłoszony 14 listopada podczas sesji plenarnej w Strasburgu w obecności reżyserów.

 

Dodatkowych informacji udziela rzeczniczka prasowa Cornelia Gusa:
tel.: (+32) 2 28 32601 (Bruksela) lub (+33) 3 881 73784 (Strasburg)
cornelia.gusa@ep.europa.eu

Infographic