Płowdiw i Matera, Europejskie Stolice Kultury 2019  

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz perspektywy na przyszłość. Bułgarski Płowdiw i włoska Matera to stolice kultury 2019.

Płowdiw i Matera, Europejskie Stolice Kultury 2019  

Płowdiw

Jest to pierwsze bułgarskie miasto pełniące funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Płowdiw położony jest w południowo-środkowej Bułgarii, na Nizinie Górnotrackiej. Jest drugim co do wielkości miastem w kraju, liczy około 345 000 mieszkańców.

„Po sprawowaniu przez Bułgarię prezydencji Rady UE [między styczniem a czerwcem 2018 r.] Płowdiw jako Europejska Stolica Kultury 2019 jest jednym z kolejnych ważnych i znaczących wydarzeń dla naszego kraju” - mówi bułgarski poseł z grupy PPE, Andrey Kovatchev.

„Razem” to motto Płowdiwu jako Europejskiej Stolicy Kultury. Obejmuje ono cztery platformy tematyczne: „Połączenie” integruje grupy etniczne i mniejszościowe i ma na celu zbliżenie różnych pokoleń i grup społecznych; „Transformacja” ponownie rozważa i ożywia zapomniane przestrzenie miejskie; „Odrodzenie” ma na celu zachowanie dziedzictwa historycznego i rozszerzenie dostępu do kultury; „Relaks” promuje zrównoważone życie w wolnym tempie, powolne jedzenie i rezygnację z kultu wzrostu.

Miasto planuje ponad 300 projektów i blisko 500 wydarzeń w ponad 70 lokalizacjach w całym mieście. „Ponad dwa miliony turystów ma odwiedzić Płowdiw w 2019 roku” - przewiduje poseł do PE.

Matera 

Matera

To miasto, liczące 60 000 mieszkańców, jest położone na południu Włoch. Znane jest z historycznych mieszkalnych pieczar Sassi wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto będzie miało okazję pokazać światu swoje atrakcje przyrodniczo-historyczne - mówi włoski poseł z grupy EFDD, Piernicola Pedicini. „Ludzie będą mogli podziwiać piękno domów wyrzeźbionych w skale, podziemne kościoły, trzynastowieczną katedrę i niesamowity krajobraz otaczający miasto”.

Hasłem Matery jako Europejskiej Stolicy Kultury 2019 jest „Otwórzmy się na przyszłość!”, co obejmuje pięć głównych tematów: „Starożytna przyszłość”, „Ciągłość i zakłócenia”, „Refleksje i połączenia”, „Utopie i dystopie” oraz „Korzenie i trasy”. Obejmują one projekty w dwóch filarach: „I-DEA”, poświęcony badaniom i reprezentacji historii kultury, sztuki i antropologii regionu, oraz „Szkoła otwartego wzornictwa”, laboratorium projektowe, eksperymentów i innowacji interdyscyplinarnych.

Plovdiv