Kobiety w Parlamencie Europejskim (infografiki)

Kobiety powinny odgrywać ważną rolę w polityce. Jak wygląda sytuacja w Parlamencie Europejskim? Dowiedz się z naszych infografik.

Chociaż walka o równość płci to jeden z priorytetów Parlamentu Europejskiego, ostatnie dane pokazują, że kobiet jest nadal mniej niż mężczyzn w polityce i życiu publicznym na szczeblu lokalnym, krajowym i europejskim.

Odsetek posłanek w PE rośnie z wyborów na wybory. Od 1952 r. do 1979 r., gdy odbyły się pierwsze wybory do Parlament, w PE zasiadało ogółem tylko 31 kobiet. W pierwszym bezpośrednio wybranym Parlamencie Europejskim odsetek kobiet wynosił 15,9%. Od tego czasu, udział kobiet zasiadających w Parlamencie Europejskim znacznie wzrósł - do 39,8% w lutym 2024 roku.

W nadchodzących wyborach europejskich, które odbędą się w całej UE 6-9 czerwca, wyborcy będą mogli zdecydować, ile kobiet będzie zasiadać w Parlamencie Europejskim przez najbliższe pięć lat. Zarejestruj się, aby otrzymywać przypomnienia o głosowaniu i nie przegapić daty wyborów.

Infografika przedstawiająca wzrost liczby kobiet wybranych do Parlamentu Europejskiego w latach 1979–2024.
Wzrost liczby kobiet wybranych do Parlamentu Europejskiego w latach 1979-2024.

Odsetek kobiet w Parlamencie Europejskim jest powyżej średniej światowej dla parlamentów krajowych i powyżej średniej UE dla parlamentów krajowych.

Od stycznia 2022 r. na czele Parlamentu stoi kobieta: europosłanka z Malty Roberta Metsola. W obecnej, dziewiątej kadencji Parlamentu 6 z 14 wiceprzewodniczących to kobiety, czyli więcej niż w poprzedniej kadencji, kiedy było ich pięć.

Infografika przedstawiająca aktualną liczbę kobiet na najwyższych stanowiskach w Parlamencie Europejskim.
Kobiety na najwyższych stanowiskach w Parlamencie Europejskim.

Kobiety na najwyższych stanowiskach w UE

W 2019 r. dwie instytucje UE przebiły szklany sufit i po raz piewszy w historii na ich czele stanęły kobiety.

Ursula von der Leyen została Przewodniczącą Komisji Europejskiej z kolegium komisarzy składającym się z 12 kobiet i 14 mężczyzn.

W tym samym roku Christine Lagarde została prezesem Europejskiego Banku Centralnego, przy poparciu Parlamentu Europejskiego, który wzywał do zwiększenia liczby kobiet na wysokich stanowiskach powiązanych z gospodarką i polityką monetarną. W 2023 r. podejmowanie decyzji w sprawach gospodarczych było nadal obszarem, w którym UE ma najniższe wyniki pod względem równości płci i reprezentacji kobiet.

Więcej na temat praw kobiet i równości płci: