Posłowie przyjęli rekomendacje do negocjacji ws. TiSA 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

TiSA, czyli porozumienie ws. handlu usługami 

W środę, 3 lutego, posłowie przyjęli swoje staowisko ws. negocjacji dotyczących umowy TiSA. TiSA, czyli porozumienie ws. handlu usługami, to umowa negocjowana przez 23 członków Światowej Organizacji Handlu (WTO), w tym UE, którzy są zainteresowani dalszą liberalizacją w handlu usługami. Dowiedz się wiecej o TiSA z naszej infografiki.

Zapis debaty plenarnej, która odbyła się w poniedziałek.


TiSA może stworzyć nowe możliwości dla unijnych przedsiębiorstw w dostępie do rynków państw trzecich w takich dziedzinach jak transport i telekomy - stwierdzili posłowie w rezolucji przyjętej większością 532 głosów za, 131 przeciw i przy 36 wstrzymujących się. PE chce  zagwarantować, że umowa nie doprowadzi do sytuacji, w której UE i władze państw członkowskich nie będą mogły stanowić prawa w interesie publicznym, zwłaszcza w zakresie rynku pracy i ochrony danych.


„Z pewnością nie chcemy umowy TiSA, która zagrozi usługom publicznym, kulturze, prawom pracowniczym, standardom ochrony środowiska, ochronie danych – innymi słowy: sposobowi życia w Europie” – powiedziała w wywiadzie sprawozdawczyni Viviane Reding (EPL, Luksemburg). „Nasze standardy nie mogą być zmienione przez jakiekolwiek umowy handlowe. W innym przypadku Parlament powie nie”.


Rola Parlamentu


Chociaż to KE prowadzi negocjacje, zasięgając opinii rządów czy społeczeństwa obywatelskiego w ramach konsultacji, to porozumienie w ostatecznym kształcie będzie musiało zostać zaakceptowane przez Parlament Europejski. Bez zgody posłów TiSA nie wejdzie w życie. Parlament Europejski może przyjąć albo odrzucić umowę, ale nie może wprowadzić do niej poprawek.


Sprawdź komentarze polskich posłów w mediach społecznościowych.