Udostępnij tę stronę: 

“Nasz parlament powinien być stać się główną instytucją demokracji i prawodawstwa na Ukrainie” – powiedział Wołodymyr Hrojsman, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej, na 3-dniowej konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli, która dotyczyła dobrych praktyk parlamentarnych, nadzoru i tworzenia prawa. Wśród konkluzji konferencji znalazła się sugestia poprawienia jakości procesu legislacyjnego na Ukrainie oraz skuteczności i przejrzystości spraw europejskich. Więcej w skrócie wideo.

Dwa lata po protestach na Majdanie, bezprawnej aneksji Krymu oraz wybuchu walk na wschodzie kraju przyszłość Ukrainy jest nadal niepewna.Kijów poczynił szereg kroków w kierunku bliższej integracji z Unią Europejską, a 1 stycznia 2016 roku weszła w życie handlowa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.


W tym tygodniu europosłowie i 40 posłów do ukraińskiego spotkali się na trzydniowym Tygodniu Ukraińskim w Parlamencie Europejskim. Konferencja dotyczyła dobrych praktyk parlamentarnych, tworzeniu prawa i reprezentacji. W poniedziałek były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox zaprezentował mapę drogową dla budowania zdolności przez Ukrainę. Zamykając konferencję, Andrej Plenković (EPL, Chorwacja), szef

Delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina, powiedział, że Tydzień Ukraiński był "bezprecedensowym przykładem bliskiej współpracy i pogłębionej wspólnej refleksji między parlamentami".