Kara śmierci w Europie i na świecie: najważniejsze fakty

Parlament Europejski zdecydowanie sprzeciwia się karze śmierci i aktywnie dąży do jej zniesienia. Więcej informacji na temat kary śmierci na świecie przedstawia nasza infografika.

Infografika z faktami i liczbami dotyczącymi kary śmierci na świecie w 2019 roku oraz mapa z krajami z największą liczbą egzekucji
Kara śmierci na świecie - fakty i liczby

Kara śmierci: fakty i liczby

Do 2019 r. 142 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub w praktyce, lecz 56 krajów stosuje ją nadal. Odnotowano co najmniej 657 egzekucji w 20 krajach (nie licząc Chin, gdzie – jak się przypuszcza – wykonano ich tysiące), a w celach śmierci przetrzymywano ponad 25 000 osób. Liczba egzekucji w 2019 r. była na najniższym poziomie od co najmniej dekady - dla porównania, w 2018 r. było ich 690, a w 2017 r. 993.

Około 86% wszystkich egzekucji odnotowanych w 2019 r. miało miejsce w zaledwie czterech krajach: Iranie, Arabii Saudyjskiej, Iraku i Egipcie. Dane dla Chin są nieznane, ponieważ są objęte tajemnicą państwową (Źródło: Amnesty International).

Opinia publiczna w Azji, w świecie arabskim oraz w USA zdecydowanie sprzeciwia się zniesieniu kary śmierci. Jednak cztery piąte z 55 krajów afrykańskich zniosło karę śmierci lub wprowadziło moratorium na jej wykonywanie.

Oś czasu zniesienia kary śmierci w krajach UE
Kiedy państwa członkowskie UE zniosły karę śmierci?

Jak UE zwalcza karę śmierci?

Realizując swoje zobowiązanie do obrony praw człowieka, Unia Europejska przeznacza na walkę z karą śmierci na świecie więcej środków niż jakiekolwiek państwo świata. Wszystkie państwa UE zniosły karę śmierci zgodnie z europejską konwencją praw człowieka.

UE dąży do zniesienia kary śmierci na różne sposoby:

  • zakazuje handlu towarami, które mogą być wykorzystywane do tortur i egzekucji,
  • wykorzystuje politykę handlową, by zachęcać do przestrzegania praw człowieka,
  • wspiera organizacje społeczeństwa obywatelskiego, które w krajach utrzymujących karę śmierci prowadzą działania uświadamiające oraz monitorują i dokumentują sytuację,
  • jako stały obserwator w ONZ zdecydowanie popiera wszystkie działania mające na celu wyeliminowanie kary śmierci,
  • Parlament przyjmuje rezolucje i organizuje debaty, w czasie których potępia działania państw utrzymujących karę śmierci; w przyjętej w 2015 r. rezolucji w sprawie kary śmierci potępiono stosowanie tej kary do zwalczania sprzeciwu wobec władzy, a także za wyznanie, homoseksualizm czy cudzołóstwo.

Jedynym krajem na kontynencie europejskim, który nadal wykonuje egzekucje, jest Białoruś. W Rosji obowiązuje moratorium.

Kara śmierci to morderstwo popełnione z największą premedytacją.
Albert Camus