Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Parlament wzmacnia kontrolę nad budżetami

Informacje ogólne Analiza - Sprawy gospodarcze i walutowe26-03-2013 - 15:11
 
PE pracuje nad pakietem sześciu projektów gospodarczych.   PE pracuje nad pakietem sześciu projektów gospodarczych.

Jesienią 2010 r. UE zdecydowała się wzmocnić nadzór finansowy w sektorze prywatnym, by móc przeciwdziałać ewentualnemu wybuchowi kolejnego kryzysu. 28 września 2011 r. przyjęto tzw. "sześciopak" - pakiet praw ustalających zasady nadzoru gospodarczego. Szybko pojawiła się kolejna inicjatywa, tym razem dotycząca dyscypliny finansowej w strefie euro. "Dwupak" przegłosowany został 12 marca 2013 r. Najnowsze informacje o działaniach Parlamentu w tej kwestii znajdziecie Państwo w naszym dossier.


"Dwupak" ma za zadanie nadzorować narodowe budżety państw wchodzących w skład strefy euro oraz ustalać zasady postępowania wobec krajów wpadających w problemy finansowe. Parlament Europejski zapewnił, że powiązane z tym uprawnienia Komisji Europejskiej będą pod demokratyczną kontrolą.


Cztery z sześciu części składowych "sześciopaku" wzmacniają pakt na rzecz wzrostu i zatrudnienia (SGP) oraz kontrolę budżetową. Pozostałe dwa akty skupiają się na monitorowaniu i kontroli makroekonomicznych nierówności w UE.


Więcej w naszym dossier.

Dot. : 20110429FCS18371