Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Islandia: Nie tylko Björk i gejzery

Informacje ogólne Artykuł - Rozszerzenie07-02-2012 - 14:11
 
Islandia ma dużo do zaoferowania UE, zwłaszcza w dziedzinie energii odnawialnych. ©BELGA/NASA   Islandia ma dużo do zaoferowania UE, zwłaszcza w dziedzinie energii odnawialnych. ©BELGA/NASA

Islandia już wkrótce może dołączyć do UE. W poniedziałek Komisja Spraw Zagranicznych PE przegłosowała raport na temat postępów tego kraju w przygotowaniach do wejścia do Unii. Wszyscy słyszeli o jej gejzerach i islandzkiej piosenkarce Björk. Sławę wyspie przyniósł też wulkan Eyjafjallajökull , który na parę dni sparaliżował ruch lotniczy nad Europą w 2010 r. Ale o tym kraju warto dowiedzieć się więcej - poniżej przedstawiamy kilka ciekawych faktów.


Aż 72 proc. energii zużywanej na Islandii pochodzi ze źródeł odnawialnych. A energia geotermalna jest wykorzystywana do ogrzewania aż 87 proc. gospodarstw domowych.


Islandzka praktyka w wykorzystywaniu źródeł odnawialnych może być więc bardzo użyteczna dla UE, która próbuje ograniczyć zużycie tradycyjnych źródeł energii. Na Islandii ta dziedzina jest także popularna na uniwersytetach.


Islandczycy są również ekspertami w tematyce arktycznej, m.in. jeśli chodzi o wydobycie ropy czy bezpieczniejsze trasy morskie. Od 1998 r. działa tam instytut naukowy specjalizujący się w tej dziedzinie. Mieści się on w Akureyri na północy kraju, które stało się "stolicą" dla instytucji zajmujących się tematyką arktyczną.


Islandia, choć jest jednym z założycieli NATO, nie ma własnej armii. Wyspa posiada jednak swoją straż przybrzeżną, policję i system obrony powietrznej. Islandczycy wysyłają swoich przedstawicieli na misje pokojowe organizowane przez NATO.


Ten kraj najczęściej jest jednym z pierwszych uznających niepodległość innych państw. Tak było np. z niepodległością Litwy, Łotwy i Estonii na początku lat 90., a później z Czarnogórą i Autonomią Palestyńską.


To także druga największa wyspa w Europie (po Wielkiej Brytanii) i 18. na świecie.

Dot. : 20120203STO37172
Ostatnia aktualizacja: ( 07-02-2012 - 14:22)