Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

W tym tygodniu w PE

Informacje ogólne Artykuł - Instytucje23-04-2012 - 17:29
 
Tydzień w PE: Schengen, ACTA i arabska wiosna   Tydzień w PE: Schengen, ACTA i arabska wiosna

W tym tygodniu eurodeputowani będą dyskutować nad propozycją, dotyczącą możliwości czasowego zawieszenia kontroli granicznej w strefie Schengen. Inne tematy obrad komisji Parlamentu w najbliższych dniach to: umowa ACTA i kryzys w strefie euro oraz pierwsza rocznica wybuchu rewolucji w świecie arabskim. Dużym wydarzeniem będzie także czwartkowy czat na Facebooku z przewodniczącym PE Martinem Schulzem.


Komisja Wolności Obywatelskich będzie w środę głosować nad projektem zmian prawnych, które pozwalają UE na wprowadzenie tymczasowych kontroli  (na okres maksimum 6 miesięcy) na granicach między państwami należącymi do strefy Schengen.  Projekt przewiduje, że byłoby to możliwe w wypadku  zagrożenia dla porządku publicznego lub dla wewnętrznego bezpieczeństwa.


Parlamentarzyści zajmą się też ponownie ACTA, czyli międzynarodową umową handlową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrobionymi. Podstawą debaty w Komisji ds. Handlu Międzynarodowego będzie sprawozdanie w tej sprawie brytyjskiego deputowanego Davida Martina (Socjaaliści i Demokraci). Ten sam temat poruszą także w tym tygodniu parlamentarna komisja ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Komisja Wolności Obywatelskich.


Przewodniczący PE Martin Schulz odpowie w czwartek o 14.30 na pytania internautów dotyczące ACTA w trakcie czata na Facebooku. Jeśli chcesz wziąć udział, kliknij na link zamieszczony po prawej stronie.


Europosłowie z Komisji Gospodarczej będą dyskutować w środę o "dwupaku", czyli projektach rozporządzeń Komisji Europejskiej, mających wzmocnić dyscyplinę finansów państw unijnych. W programie obrad jest także debata m.in. o propozycji podatku od transakcji podatkowych i o wprowadzeniu nowych, bezpieczniejszych reguł udzielania kredytów hipotecznych. Członkowie Komisji Gospodarczej będą rozmawiać także o walce z kryzysem euro z prezesem Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghim.


Wśród innych wydarzeń tego tygodnia w PE jest środowe wysłuchanie na temat obrony praw człowieka w krajach arabskich w rok po rewolucjach w tym regionie Afryki.


Tego samego dnia przewidywana jest decyzja w sprawie zwiększenia kontroli nad produkcją silikonowych implantów (w następstwie niedawnej afery we Francji, gdy pojawiły się podejrzenia, że protezy piersi firmy PIP mogą mieć własności rakotwórcze).   


Do Parlamentu Europejskiego w Brukseli przybędzie w czwartek z oficjalną wizytą król Belgii Albert II. Spotka się tam z przewodniczącym Schulzem, a także z wiceprzewodniczącymi, parlamentarnymi kwestorami i belgijskimi deputowanymi.  

Dot. : 20120420STO43663