Europejskie uczelnie potrzebują zmian

Na liście 500 najlepszych uczelni na świecie jest tylko 200 uczelni z Europy, w tym kilka z Europy Środowo-Wschodniej. Co zrobić, aby poprawić te notowania? Na sesji plenarnej 20 kwietnia deputowani przyjęli sprawozdanie, w którym wzywają państwa UE i uniwersytety do modernizacji szkolnictwa wyższego. Droga do tego wiedzie przez zwiększenia dostępu do edukacji, promowania mobilności studentów i zachęcania uczelni do współpracy z lokalnymi władzami i prywatnymi firmami.

Uczelnie w UE muszą się zmodernizować, żeby być bardziej konkurencyjne©BELGA/Monkey/R.Thomas
Uczelnie w UE muszą się zmodernizować, żeby być bardziej konkurencyjne ©BELGA/Monkey/R.Thomas

Według danych podanych niedawno przez Komisję Europejską, warunki studiowania i jakość wykształcenia w Europie pozostawiają wciąż wiele do życzenia. O tym, co trzeba najpilniej zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy, pisze w swoim sprawozdaniu rumuński deputowany PE László Tokes (Europejska Partia Ludowa).


Otworzyć szerzej drzwi do szkół wyższych


Według sprawozdania, uczelnie muszą przyjmować więcej studentów niż obecnie. Już w 2020 roku 35 proc. wszystkich miejsc pracy będzie wymagało zatrudnienia osób o wysokich kwalifikacjach. Tymczasem obecnie tylko 26 proc. pracowników ma takie przygotowanie.


We wspomnianym dokumencie Tokes podkreśla też, że szkoły wyższe muszą dostosować swoje programy i metody nauczania do nowych potrzeb. Wynika to z faktu, że pojawia się nowy typ studentów: ludzie potrzebujący edukacji w średnim lub w starszym wieku, którzy chcą stale poszerzać i aktualizować swoją wiedzę.


Zwiększyć mobilność studentów


Sprawozdanie wzywa też państwa UE i europejskie uniwersytety do ściślejszej współpracy w opracowywaniu wspólnej podstawy programowej studiów oraz wspierania nauki języków obcych. PE wspiera też stanowisko Komisji Europejskiej, która domaga się postępów jeśli chodzi o wzajemne uznawanie dyplomów w Unii.


Działać razem z biznesem i władzami lokalnymi


Deputowani apelują także do uniwersytetów, aby bardziej aktywnie włączyły się one we współpracę z sektorem prywatnym, w tym z małymi i średnimi przedsiębiorcami, oraz z władzami lokalnymi.


W sprawozdaniu przypomina się, że bezrobocie dotyka dzisiaj 21 proc. młodych ludzi w UE i dlatego uczelnie wyższe powinny monitorować tendencje na rynku pracy. Autorzy dokumentu z zadowoleniem przyjęli zobowiązanie Komisji Europejskiej, aby szerzej udostępnić dane na temat, co może pomóc zwłaszcza studentom w zaplanowaniu ich zawodowej przyszłości.