Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Sposób na zatłoczone lotniska

Informacje ogólne Artykuł - Transport10-05-2012 - 16:43
 
Proponowany pakiet lotniczy ma odciążyć europejskie lotniska.   Proponowany pakiet lotniczy ma odciążyć europejskie lotniska.

Europejskie lotniska są przeciążone. Bez niezbędnych zmian, w 2030 roku nawet połowa wszystkich lotów może być opóźniona - ostrzega Komisja Europejska. 8 maja w parlamentarnej komisji ds. transportu specjaliści od lotnictwa proponowali, jak zapobiec temu zagrożeniu. Pomóc może tzw. pakiet lotniczy, który zawiera konkretne rozwiązania.


Europejski ruch lotniczy wzrośnie znacząco w następnych latach, co może doprowadzić do opóźnień podróży. Aby rozwiązać ten problem bez dalszej rozbudowy lotnisk, KE proponuje reformę systemu przydzielania tzw. slotów, czyli uprawnień dla linii lotniczych dotyczących startu i lądowania na lotnisku w określonym dniu w określonym czasie.


Przedstawiciel KE Matthew Baldwin uważa, że najbardziej ruchliwe lotniska na naszym kontynencie nie są wykorzystywane tak, jak być powinny. Dlatego, zdaniem eksperta, konieczna jest ta zmiana. "To zagwarantuje, że sloty będą trafiały do tych linii lotniczych, które robią z nich najlepszy użytek" - podkreśla Baldwin.


Inny ekspert, Simon Smith z biura doradztwa Steer Davies Gleave, twierdzi, że linie lotnicze, którym przyznano sloty na długie okresy nie zawsze są tymi, którzy wykorzystują je najbardziej efektywnie.


Dodał, że niektórzy znani tani przewoźnicy, jak Ryanair czy Easyjet, byli w stanie rozwinąć się dzięki temu, że omijają najbardziej zatłoczone terminale. Smith uważa, że przeładowanie lotnisk można zmniejszyć przez wprowadzenie wtórnego obrotu slotami, co oznacza, że linie lotnicze mogłyby bezpośrednio kupować i sprzedawać te uprawnienia między sobą.


Zwolennikiem wprowadzenia "wtórnego obrotu" jest także sprawozdawca PE w tej sprawie Włoch Giommaria Uggias (Liberałowie). "Musimy dokonać wyraźnego rozdziału miedzy koordynatorami  (slotów - red.) a władzami lotniska i innymi podmiotami" - podkreśla Uggias.


Pakiet lotniczy to także inne rozwiązania mające usprawnić ruch na lotniskach. Druga część ma na celu zwiększenie konkurencji w obsłudze bagażowej, dostaw paliwa i innych usług naziemnych w portach lotniczych.  Sprawozdawcą PE w tej sprawie jest polski eurodeputowany Artur Zasada (Europejska Partia Ludowa).


Trzecia część pakietu ma poprawić przejrzystość procedur stosowanych przez władze lokalne jeśli chodzi o ustanawianie limitów hałasu lotniczego (sprawozdawcą PE w tej kwestii jest austriacki socjaldemokrata Jörg Leichtfried). 

Dot. : 20120504STO44465
Ostatnia aktualizacja: ( 10-05-2012 - 18:10)
 
 
   
Europejski sektor lotnictwa
 

Z 20 spośród 1740 lotnisk UE startuje 40 proc. wszystkich lotów (dane z 2006)

 
 

Prawie 800 mln pasażerów używało portów lotniczych w UE w 2010 r. (około trzy razy więcej niż we wczesnych latach 90.)

 
 

Przemysł lotniczy zatrudnia bezpośrednio około 700 tys. pracowników w Europie

 
 

Źródło: KE; Eurocontrol