Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Sesja plenarna w Strasburgu, 21-24 maja 2012 r.

Na ratunek tuńczykowi

 
Rabunkowe połowy tuńczyka grożą istnieniu tego gatunku©BELGA/AFP/Y.TSUNO   Rabunkowe połowy tuńczyka grożą istnieniu tego gatunku©BELGA/AFP/Y.TSUNO
Czy wielbiciele sushi doprowadzą do wymarcia tuńczyka? Jest nadzieja uniknięcie tej perspektywy. Deputowani PE mają przyjąć rezolucję, przewidującą wzmocnienie kontroli nad łowieniem tej ryby we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym oraz obniżenie kwot połowowych. Sprawozdawca Parlamentu Europejskiego Hiszpan Raül Romeva i Rueda (Zieloni) proponuje też nowe "rezerwaty" dla tuńczyka. Parlament będzie dyskutował nad tą kwestią 22 maja, a dzień później odbędzie się głosowanie.

Zasoby tuńczyka w Atlantyku spadały drastycznie od lat 90. Wywołuje to obawy o wyginięcie tego gatunku i wzmożone działania ekologów na rzecz jego ocalenia.


W swoim nowym projekcie rezolucji Parlament Europejski chce zaostrzyć przepisy chroniące unijne zasoby tuńczyka błękitnopłetwego, zgodnie z propozycjami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT).UE jako partner ICCAT jest zobowiązany do wprowadzenia jej poprawek w europejskim prawie.


Zmiany proponowane w rezolucji PE obejmują nieznaczne obniżenie dopuszczalnych limitów połowów tuńczyka w wodach krajów UE (z 13,5 tys. ton do 12,9 tys. ton rocznie). Plan przewiduje jednak przede wszystkim ograniczenie nielegalnych połowów przez wzmocnienie środków kontroli. Według szacunków specjalistów, w 2010 roku sprzedano w sumie aż ponad 32 tys. ton tej ryby, łamiąc w ten sposób przepisy o dopuszczalnych limitach.


Zdaniem Romeva i Rueda, UE powinna w niektórych strefach Morza Śródziemnego wprowadzić "zamknięte obszary dla tuńczyka lub rezerwaty tych ryb i zamykać je dla połowów w okresie tarła".


Jak wynika z raportu parlamentarnej Komisji ds. Rybołówstwa, z wód UE pochodzi ponad 56 proc. sprzedawanych na świecie zasobów tuńczyka błękitnopłetwego. Wśród głównych potentatów w tej dziedzinie są Hiszpania, Francja i Włochy, a głównym importerem na świecie jest - Japonia.


Tuńczyk błękitnopłetwy może żyć nawet do 40 lat, jego długość przekracza nawet ponad cztery metry długości, a waga dochodzi do 600 kg.