Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Jaka przyszłość dla Afganistanu?

Informacje ogólne Artykuł - Stosunki zewnętrzne13-06-2012 - 17:50
 
NATO ma opuścić Afganistan do 2014 r. ©Belga/AFP   NATO ma opuścić Afganistan do 2014 r. ©Belga/AFP

Deputowani krytykują szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton za brak widocznych rezultatów strategii UE w Afganistanie. Siły NATO mają opuścić ten kraj w 2014 r., ale posłowie mają wątpliwości, czy Afgańczycy poradzą sobie sami, bo to państwo ciągle zmaga się z korupcją, biedą i terroryzmem.


Ashton broniła działań UE, zaznaczała, że strategia jest długoterminowa. "I już widać znaczące postępy" - argumentowała.


"Tylko 20 proc. unijnej pomocy trafia do tych, którzy jej naprawdę potrzebują " - zauważyła fińska deputowana Eija-Riitta Korhola (Europejska Partia Ludowa). Dodała, że sposób zarządzania międzynarodową pomocą wymaga reformy. "Sytuacja w Afganistanie ciągle jest zła i tylko się pogarsza. Musimy pozbyć się plantacji narkotyków, lepiej szkolić policje i wojsko" - wyliczała.


Holenderski deputowany Thijs Berman (Socjaliści i Demokraci) zastanawiał się, czy kraj poradzi sobie po wyjściu wojsk NATO. "Nic na to na razie nie wskazuje" - nie ukrywał.


"Możemy mówić o jakichś tam osiągnięciach, ale czy one wystarczą by Afganistan przeobraził się w stabilne i demokratyczne państwo?" - pytała rumuńska europosłanka Norica Nicolai (Liberałowie).


Ashton nie ukrywała, że unijne zobowiązania w Afganistanie są długoterminowe. "Często to trudne zadanie wymagające nacisków na rząd, tylko tak można mieć pewność, że nasza pomoc jest dobrze wydawana" - mówiła Ashton. Wyliczyła też programy, które odnoszą sukcesy, m.in. dotyczące służby zdrowia, zapobiegania śmiertelności noworodków, szkół dla dziewcząt.

Dot. : 20120608STO46485