Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Światowy Dzień Uchodźcy

Informacje ogólne Artykuł - Prawa człowieka / Imigracja / Polityka azylowa20-06-2012 - 09:32
 
Dane na temat uchodźców.   Dane na temat uchodźców.

Co Ty byś zrobił? Został w kraju ogarniętym wojną czy uciekł ryzykując tortury czy gwałt? Z takiej sytuacji nie ma łatwego wyjścia, o czym przypomina z okazji Światowego Dnia Uchodźcy UNHCR, ONZ-towska agencja zajmująca się uchodźcami. Europa pozostaje najczęstszym celem schronienia dla uchodźców, zapraszamy do zapoznania się z naszą infografiką na ten temat.


Parlament jest w trakcie negocjacji dwóch projektów dotyczących uchodźców szukających azylu w Europie. Szwedzka deputowana Cecilia Wikström (Liberałowie) jest odpowiedzialna za prace nad regulacją określającą, które państwo jest odpowiedzialne za wniosek o azyl.


Do tej pory było to państwo, przez które azylant dostał się na teren Unii. Ale PE chce rozdzielić odpowiedzialność pomiędzy wszystkie kraje UE.


Drugie sprawozdanie autorstwa hiszpańskiego deputowanego Antonia Masina Hidalgo (Socjaliści i Demokraci) określa minimalne warunki, jakie powinni mieć zapewnione uchodźcy. Chodzi m.in. o zakwaterowanie, opiekę zdrowotną, dostęp do edukacji.

Dot. : 20120615STO46948