Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Tortury jak chleb powszedni

Informacje ogólne Artykuł - Prawa człowieka26-06-2012 - 17:27
 
Tortury nie odeszły wciąż niestety do przeszłości. BELGA/AFP/T.BLACKWOOD   Tortury nie odeszły wciąż niestety do przeszłości. BELGA/AFP/T.BLACKWOOD

Choć może trudno sobie to wyobrazić, codziennie w wielu zakątkach świata kobiety, mężczyźni i dzieci są poddawani torturom lub okrutnie traktowani. Jak przerwać tę plagę? Co na to może poradzić UE? Posłowie do PE dyskutowali o możliwych propozycjach i rozwiązaniach w związku z obchodzonym 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur.


Członkowie parlamentarnej Podkomisji Praw Człowieka oraz eksperci rozpatrywali unijne wytyczne UE dotyczące tortur. Wytyczne te mają być stosowane przez UE w kontaktach z innymi państwami, jak również na forach wielostronnych. Celem zaleceń jest wspieranie i wzmacnianie ciągłych wysiłków, mających położyć kres torturom i innym formom znęcania się.


Uczestniczka spotkania, konsultantka ds. praw człowieka Anna-Lena Svenson-McCarthy, podkreśliła, że w kwestii zwalczania tortur działanie wewnętrzne i zewnętrzne UE powinny być spójne.


Zdaniem Marka Thomsona, sekretarza generalnego Stowarzyszenia na rzecz Zapobiegania Torturom (APT), Unia Europejska powinna jako całość dołączyć do światowego systemu zwalczania tortur, zawartego w Fakultatywnym Protokole do Konwencji ONZ przeciw Torturom (OPCAT).


Natomiast szefowa podkomisji praw człowieka PE Niemka Barbara Lochbichler (Zieloni) podkreśliła, że „bez sprawiedliwości dla ofiar i położenia kresu bezkarności, tortury będą nadal trwały". Lochbichler wzywa UE do wykorzystywania swoich wytycznych w polityce zagranicznej, ale także jeśli chodzi o domniemane przypadki tortur w samej Unii. Niemiecka deputowana dodała, że „specjalny Przedstawiciel UE ds. Praw Człowieka będzie z pewnością pomocny w tym względzie”.

Dot. : 20120618STO47111
 
 
   
Dzień Pomocy Ofiarom Tortur
 

Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur weszła w życie 26 czerwca 1987 roku.

 
 

W 1997 roku Zgromadzenie Ogólne NZ zdecydowało postanowiło wyznaczyć właśnie 26 czerwca każdego roku Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.

 
 

Pierwszy raz dzień ten obchodzono w 1998 roku.