Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Koniec obaw bibliotek o odszkodowania

Informacje ogólne Artykuł - Kultura / Społeczeństwo informacyjne12-09-2012 - 19:37
 
"Osierocone" dzieła mogą wkrótce trafić do powszechnego obiegu ©Belga/Illustra   "Osierocone" dzieła mogą wkrótce trafić do powszechnego obiegu ©Belga/Illustra

Utwory osierocone - za tym dziwnym terminem kryją się filmy, powieści czy wiersze, które nadal chronione są prawem autorskim, ale nie można ustalić właścicieli tych praw. Deputowani pracują nad tym by łatwiej było je udostępniać w celach niekomercyjnych w internecie na terenie całej Unii. Głosowanie w najbliższy czwartek.


Chodzi o to by instytucje takie jak biblioteki, muzea, nadawcy publiczni mogły korzystać z takich dzieł. W projekcie zastrzeżono jednak, że dzieło można uznać za "osierocone" tylko wtedy, gdy rzeczywiście ich autor był rzetelnie poszukiwany. Twórcy w każdej chwili będą mogli się zgłosić po prawa do takich prac i dostać odszkodowanie za utracone zyski.


"To ważne prawo dające instytucją publicznym pewne zabezpieczenie, tak by nie bały się używać takich dzieł" - tłumaczy polska deputowana Lidia Geringer de Oedenberg (Socjaliści i Demokraci), która zajmowała się tym projektem z ramienia Komisji Prawnej PE. "Dziś trzymają je one w ukryciu bo mają obawy udostępniać je bez zgody właściciel praw" - zauważa. Dodaje, że instytucje boja się potencjalnych milionów euro odszkodowania, które musiałyby zapłacić w momencie odnalezienia się właścicieli praw autorskich.


Propozycje poparły w Komisji Prawnej wszystkie ugrupowania z wyjątkiem Zielonych. "W tym kształcie to nie pomoże Europejskiemu dziedzictwu" - argumentował szwedzki deputowany Christian Engstrom z Zielonych.


Projekt będzie najpewniej głosowany w najbliższy czwartek na sesji plenarnej w Strasburgu. Potem musi go jeszcze zatwierdzić Rada UE. Nieoficjalnie wiadomo, że Rada ma poprzeć ten kompromis.

Dot. : 20120706STO48456