Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Asystenci: Niezastąpiona pomoc dla europosłów

Informacje ogólne Artykuł - Instytucje23-08-2012 - 08:01
 
Asystent przy pracy.   Asystent przy pracy.

Bez ich pomocy deputowani nie poradziliby sobie ze wszystkimi dokumentami. Pomagają też w kontakcie z wyborcami, mediami i organizacjami pozarządowymi. Dziś przybliżamy pracę asystentów parlamentarnych.


Nie łatwo opisać pracę asystenta. Każdy wykonuje trochę inne obowiązki. "Bycie asystentem to trochę jak bycie człowiekiem-orkiestrą. Trzeba wykonywać różne czynności w tym samym czasie. Ale to najbardziej ciekawa część pracy. Rano oprowadzamy po PE gości deputowanego, po południu spotkamy się z lobbystami" - relacjonuje Guna Zake-Balta, asystentka łotewskiego posła Robertsa Zile (Konserwatyści i Reformatorzy).


"Od prac biurowych, przygotowywania wystąpień i komunikatów prasowych, do podlewania kwiatków. Nasza praca jest naprawdę zróżnicowana i to czyni ją ciekawą" - dodaje Joel Hirv, który pracuje dla estońskiej deputowanej Kristiiny Ojuland (Liberałowie).


Asystenci grają ważną rolę w obserwowaniu procesu legislacyjnego - monitorują prace komisji, przygotowują pierwsze wersje poprawek czy sprawozdań. Najciężej jest w czasie sesji plenarnej. "Dzielimy wtedy wszystkie komisje i listy głosowania pomiędzy sobą. Wszystkie sprawdzamy i wydajemy rekomendację, czy należy głosować zgodnie z linią partii czy - znając poglądy posła - inaczej" - tłumaczy Martin Kallstrand, asystent szwedzkiego posła Alfa Svenssona (Europejska Partia Ludowa).


Pomagają również w kontakcie z okręgiem wyborczym w kraju. "Moja posłanka chce być łączniczką pomiędzy Unią a obywatelami. Często ludzie dzwonią ze swoimi problemami, staramy się zawsze im pomóc. To trudne, ale bardzo lubię pomagać innym" - przekonuje Pilar Santamaria, asystentka hiszpańskiej deputowanej Evy Ortiz Vilelli.


Niektórzy asystenci maja bardzo wąskie specjalizacje, jak np. komunikacja. Linda Aziz, asystentka szwedzkiej deputowanej Cecilii Wikstrom (Liberałowie) jest rzecznikiem prasowym. "Zajmuje się mediami społecznościowymi, blogiem, piszę komunikaty prasowe, pracuje z mediami szwedzkimi. Staram się pomagać w promowaniu pracy mojej posłanki" - zaznacza.


Hirv, którego posłanka zajmuje się prawami człowieka najbardziej lubi ten aspekt swojej pracy. "Możemy skupić się na przypadkach łamania praw człowieka na całym świecie.


Dla Santamarii najciekawsze jest poznawanie interesujących ludzi, zarówno w Brukseli, jak i okręgu wyborczym w Hiszpanii. Kallstrand najbardziej się podoba wielokulturowość PE i atmosfera pracy.

Dot. : 20120713STO48897