Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Energetyczny kompromis

Informacje ogólne Artykuł - Stosunki zewnętrzne / Energia07-09-2012 - 17:14
 
Nowa stacja pomiaru gazu FGSZ Natural Gas Transmitting Company ciagnie się przez Dravaszerdahely, 228 km na południe od Budapesztu, na Węgrzech, 04 sierpnia 2011, dzień po zakończeniu rozpoczął przesył gazu ziemnego między Węgrami i Chorwacją. © BELGA_MTI_Ferenc Kalmandy   Gazociąg wysokiego ciśnienia ciągnie się przez 80,5 km po stronie chorwackiej i 210 km po stronie węgierskiej. Jego budowa była współfinansowana przez Unię Europejską, a jej koszt wyniósł 395 milionów euro. © BELGA_MTI_Ferenc Kalmandy

Koniec z niespodziankami. Państwa UE, które podpiszą z umowę z krajem nie unijnym o zakupie energii będą musiały ujawnić te informacje Komisji Europejskiej. Przepisy w tej sprawie Parlament Europejski przegłosuje w najbliższy wtorek.


Początkowo Parlament i Komisja chciały pójść o krok dalej. U umowie państwa miały informować jeszcze przed jej podpisaniem. Jednak na to nie chciała się zgodzić Rada UE, reprezentująca rządy państw Unii. Ostatecznie udało się jednak wypracować kompromis w tej sprawie.


"Jakieś przepisy są zawsze lepsze niż żadne przepisy" - uważa łotewski deputowany Krišjānis Kariņš (Europejska Partia Ludowa), który zajmuje się z ramienia PE legislacją w tej sprawie. Jego zdaniem, jak już przepisy raz zostaną przyjęte to łatwiej je będzie w przyszłości poprawić.


Według niego te zapisy zwiększą przejrzystość zawieranych umów. Dzięki temu będzie gwarancja, że przy ich zawieraniu strony będą przestrzegać unijnego prawa. "Oprócz tego państwa będą mogły lepiej koordynować działania na rynku energii" - dodaje Kariņš.


Z kompromisu nie są jednak zadowoleni socjaldemokraci i Zieloni, którzy głosowali za jego odrzuceniem na posiedzeniu Komisji Przemysłu PE. Jak wyjaśnia brytyjski poseł socjaldemokratów Peter Skinner opinia Komisji powinna być wydawana przed popisaniem umowy. Jego grupa zapowiada zgłoszenie poprawek w trakcie głosowania na sesji plenarnej.


"Jeśli chcemy, żeby Unia mówiła jednym głosem to potrzebujemy przepisów, które idą dalej" - podkreśla luksemburski poseł liberałów Claude Turmes.


Mimo złagodzenia zapisów Komisja - za zgodą zainteresowanego państwa Unii - będzie mogła uczestniczyć w negocjacjach jako obserwator.

Dot. : 20120831STO50266