Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Międzynarodowy Dzień Młodzieży: jak zapewnić młodym dobrą przyszłość?

Schulz: "To, co jesteśmy winni młodym, to dobre pomysły, odwaga i działanie”

 
Przewodniczący PE Martin Schulz podczas konferencji prasowej na szczycie UE © The Council of the European Union   Przewodniczący PE Martin Schulz podczas konferencji prasowej na szczycie UE © The Council of the European Union

Przez brak podjęcia działań w kierunku wprowadzenia obiecywanych reform, instytucje UE tracą wiarygodność – ostrzegał Martin Schulz podczas otwarcia czerwcowego szczytu Rady Europejskiej, skupiającego się na walce z bezrobociem młodych i sprawach gospodarczych. “Zwykli obywatele tracą wiarę w zdolności i chęci poprawienia sytuacji przez demokratyczne instytucje” – dodał przewodniczący PE, wzywając państwa członkowskie do porozumienia w sprawie wprowadzenia konkretnych rozwiązań.


Schulz podkreślił, że wielokrotnie obiecywano regulację i zabezpieczenie rynku finansowego, ale jak dotąd żadne środki w tym celu nie zostały wprowadzone. Przewodniczący wskazywał również na opóźnienia w tworzeniu unii bankowej, brak inwestycji i działań na rzecz stworzenia nowych miejsc pracy, niewystarczające środki pobudzające wzrost oraz brak zdecydowania w kwestii rozwoju Unii Gospodarczej i Walutowej.


Co z młodzieżą?


Przewodniczący zaniepokojony był także fiaskiem dotychczasowych działań na rzecz rozwiązania problemu bezrobocia wśród osób młodych. “To jest po prostu nie do zaakceptowania, by Ci młodzi ludzie płacili swoimi szansami na godną przyszłość, za kryzys, któremu nie są winni!” – zauważył i dodał: “To, co my – obecna generacja polityków – jesteśmy im winni, to dobre pomysły, odwaga i szybkie działania prowzrostowe”. Zdaniem Schulza, to właśnie pobudzenie gospodarki jest najlepszym sprzymierzeńcem w zwalczaniu bezrobocia.


Szef PE wezwał do szybkiego działania na rzecz rozpędzenia unijnej ekonomii i przypomniał szefom państw i rządów UE, że to zwykli obywatele ponoszą w największej mierze koszty kryzysu. “W wielu krajach Wspólnoty, mieszkańcy musieli zaakceptować drastyczne cięcia płac i emerytur. (…) Programy konsolidacyjne mogą być konieczne, ale w niektórych przypadkach stały się zbyt wielkim brzemieniem dla społeczeństwa” – uznał.


MFF krok bliżej?


Porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu unijnego (MFF) - elastycznego i bogatego w fundusze na obecne priorytety, czyli walkę z bezrobociem młodych, badania i rozwój oraz inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa, jest niezbędne – podsumował Schulz. Tymczasowa umowa w sprawie wieloletnich ram finansowych została osiągnięta w czwartek, przewodniczący PE poprosił członków Rady o poparcie projektu.