Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Konferencja przewodniczących: jak działa trzon Parlamentu Europejskiego?

Informacje ogólne Artykuł - Instytucje16-06-2014 - 17:11
 
Ostatnia Konferencja Przewodniczących PE zwołana 27 maja 2014 r. w celu przedyskutowania wyników wyborów europejskich   Ostatnia Konferencja Przewodniczących PE zwołana 27 maja 2014 r. w celu przedyskutowania wyników wyborów europejskich

Tworzona przez liderów grup politycznych Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Parlamentu, Konferencja Przewodniczących jest kluczowym organem politycznym i organizacyjnym izby. Czy wiesz jednak, czym się zajmuje? Jeśli tak, jesteś prawdziwym unijnym ekspertem. Jeśli nie – to specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy mały przewodnik po rolach i obowiązkach trzonu PE.


Czym jest Konferencja Przewodniczących?


W skład Konferencji Przewodniczących wchodzą liderzy parlamentarnych frakcji politycznych (grup politycznych), przedstawiciel niezrzeszonych deputowanych (bez prawa głosu) oraz kierujący pracami całej izby – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Decyzje podejmowane są zwykle na bazie wypracowanego konsensusu lub za pomocą głosowania – waga głosu każdego z liderów uzależniona jest jednak od liczebności grupy politycznej, którą reprezentuje.


Obowiązki


Konferencja Przewodniczących decyduje o organizacji prac Parlamentu Europejskiego oraz utrzymuje relacje izby z innymi instytucjami. Jej członkowie decydują też o tym, co znajdzie się w agendzie sesji plenarnej oraz rozdzielają czas na wystąpienia między deputowanych, pochodzących z wszystkich frakcji.


To jej członkowie ustalają skład komisji parlamentarnych – ich liczebność (uwzględniając polityczny kształt PE) oraz portfolia. Konferencja udziela takżę zgody na przygotowanie przez komisję parlamentarną tzw. rezolucji z własnej inicjatywy.


Nagroda Sacharowa


Jednym z obowiązków Konferencji jest także wybór laureata parlamentarnej Nagrody Sacharowa na rzecz wolności myśli, spośród kandydatów zaproponowanych przez komisję spraw zagranicznych (AFET).

Dot. : 20140616STO49701