Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Finaliści Nagrody LUX 2014 ogłoszeni!

Informacje ogólne Artykuł - Kultura22-07-2014 - 13:17
 
Finaliści Nagrody Lux 2014: "Class enemy" ("Razredni sovražnik"), "Girlhood" ("Bande de filles"), "Ida"   Finaliści Nagrody Lux 2014: "Class enemy" ("Razredni sovražnik"), "Girlhood" ("Bande de filles"), "Ida"

Poznaliśmy troje finalistów Nagrody Lux 2014. O parlamentarne wyróżnienie powalczy: “Razredni sovražnik“ („Class enemy”) ze Słowenii, francuski „Bande de filles” („Girlhood”) oraz polsko-duński film „Ida”. Wszystkie trzy filmy, z napisami tłumaczonymi na wszystkie języki UE będą wyświetlane w 28 państwach członkowskich podczas dni Nagrody Lux. Zwycięzca zostanie wybrany przez eurodeputowanych i ogłoszony 17 grudnia.


Finalistów ogłosiła dziś w Rzymie nowa przewodnicząca parlamentarnej komisji kultury Silvia Costa.


  • „Razredni sovražnik” (ang. „Class Enemy”) – reż. Rok Biček, Słowenia

To film o relacjach uczniów szkoły w Słowenii z ich nauczycielem niemieckiego. Ze względu na spore różnice w postrzeganiu życia, atmosfera staje się coraz bardziej napięta...


  • „Bande de filles (ang. „Girlhood”) – reż. Céline Sciamma, Francja

Historia dziewczyny, która rozpoczyna nowe życie – zmienia nazwisko, rzuca szkołe i dołącza do gangu, wierząc, że to właśnie jest droga do bycia całkowicie wolną.


  • „Ida” – reż. Paweł Pawlikowski, Polska, Dania

Film opowiada o sierocie, wychowywanej w zakonie. Tuż przed złożeniem ślubów, Anna odkrywa, że jest Żydówką. Rusza w podróż, by dowiedzieć się więcej o sobie i swojej rodzinie.


Wszystkie filmy będą wyświetlane wraz z przetłumaczonymi na 24 języki napisami, w ponad 40 miastach i na 18 festiwalach filmowych. Zwycięski obraz zostanie zaadaptowany na potrzeby osób z wadami wzroku i słuchu oraz dofinansowany w celu dalszej promocji.


Po raz drugi w historii, również widzowie będą mogli wybrać swój ulubiony film. Wśród głosujących wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma zaproszenie na festiwal filmowy w Karlowych Warach w 2015 r.


Więcej informacji nt. Nagrody Lux – oficer prasowy Cornelia Gusa:

Tel.: (+32) 2 28 32601 (Bruksela) lub (+33) 3 881 73784 (Strasburg)

cornelia.gusa@europarl.europa.eu

Dot. : 20140715STO52446
Ostatnia aktualizacja: ( 02-09-2014 - 14:08)