Państwo Islamskie: działania międzynarodowe i UE, aby skończyć z zabijaniem 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

UE musi pomóc irackim władzom państwowym i lokalnym w walce z tzw. Państwem Islamskim, wszelkimi środkami, włącznie z odpowiednim wsparciem militarnym. ©Belga/AFP/JM. Lopez  

Posłowie potępili zamordowanie dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz pracownika humanitarnego Davida Hainesa przez tzw. Państwo Islamskie (IS), w rezolucji przyjętej w czwartek. UE musi użyć wszystkich dostępnych środków w celu udzielenia pomocy władzom państwowym i lokalnym w Iraku w walce z IS, włącznie z odpowiednim wsparciem militarnym, podkreślono. Wezwano również społeczność międzynarodową do odcięcia IS od zasobów oraz do politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii.

Utworzenie oraz ekspansja "islamskiego kalifatu" oraz działania innych ekstremistycznych grup w Iraku i Syrii stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa krajów europejskich, uważają posłowie. Dodali też, że w perspektywie długoterminowej jedynie trwałe polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii przyczyniłoby się do zneutralizowania tego zagrożenia.


Ataki na ludność cywilną, egzekucje oraz przemoc seksualna, stosowane w Iraku i Syrii, nie powinny pozostać bezkarne, podkreślili posłowie. Atakowanie ludności cywilnej z powodu narodowości, wyznania, przekonań może być uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości.


Odcięcie IS od zasobów

 

Należy powstrzymać przepływ towarów oraz funduszy do IS, posłowie wzywają do skuteczniejszego wdrażania embarga ONZ na broń oraz zamrożenia funduszy. UE powinna także wprowadzić sankcje przeciwko handlującym ropą naftową wydobywaną na terenach kontrolowanych przez IS oraz odciąć przepływ gotówki, który umożliwia IS prowadzenie interesów i wykorzystywanie rajów podatkowych.

 

Koalicja międzynarodowa


W tekście z zadowoleniem przyjęto decyzje podejmowane przez poszczególne państwa członkowskie, związane z pilnym dostarczaniem sprzętu wojskowego władzom kurdyjskim i wezwano do koordynacji działań. Posłowie z zadowoleniem przyjęli decyzję USA o utworzeniu koalicji międzynarodowej przeciwko Państwu Islamskiemu oraz decyzję Ligi Arabskiej o współpracy ze społecznością międzynarodową, w celu stawienia czoła bojownikom w Syrii i Iraku.


Bezpieczny powrót mniejszości oraz wszystkich obywateli zmuszonych do opuszczenia swoich domów powinien być ostatecznym celem oraz odpowiedzialnością wszystkich podmiotów regionalnych oraz UE, podkreślili posłowie, wyrażając swoje poparcie dla wszystkich ofiar nietolerancji religijnej i nienawiści.