Czerwony Krzyż: "Wsparcie UE dla naszych działań jest ogromnie ważne"

Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), wezwał UE do zwiększenia wysiłków na rzecz ustabilizowania sytuacji na Bliskim Wschodzie i Afryce. 27 maja Maurer podkreślił na spotkaniu z Martinem Schulzem „ogromnie ważny wkład” UE w działania MKCK. W 2014 r. KE była czwartym największym darczyńcą, a jej wkład stanowił 9,4% wszystkich datków na rzecz MKCK. W środę 26 maja Maurer wziął udział w posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych.

Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK)
Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) ©European Union 2015- EP

Niedawno odwiedził Pan region Jeziora Czad. Jak Pana zdaniem społeczność międzynarodowa powinna odpowiedzieć na kryzys humanitarny spowodowany konfliktem z Boko Haram?


Ten kryzys wydaje się lekceważony. Tymczasem w samej północnej Nigerii przesiedlono co najmniej 1,5 mln ludzi, a uchodźców mamy również w Kamerunie, Czadzie i Nigrze. Skuteczna odpowiedź na potrzeby uchodźców jest poważnym zadaniem. Obecnie MKCK jest jedynym istotnym międzynarodowym graczem w północnej Nigerii. Musimy zwiększyć naszą pomoc w zakresie dostarczania wody, żywności, dostępu do kanalizacji, schronienia i wsparcia medycznego. Potrzeba również pomocy psychospołecznej.


MKCK prowadzi aktywne działania humanitarne w Iraku i Syrii. Jakie skutki dla lokalnej społeczności i działalności MKCK ma wzmocnienie się Państwa Islamskiego?


Już przed pojawieniem się ugrupowań związanych z Państwem Islamskim Syria doświadczała najpoważniejszego kryzysu humanitarnego od lat. Przesiedlono miliony Syryjczyków. Uzyskanie możliwości działania w Syrii i Iraku jest wielkim wyzwaniem dla MKCK. Czasami w drodze wyjątku możemy dostarczyć pomoc medyczną i przeprowadzić prace kanalizacyjne, ale bez naszego stałego dostępu ludność zamieszkująca obszary kontrolowane przez Państwo Islamskie nie ma stabilnego wsparcia. Życie jest bardzo trudne zarówno dla Syryjczyków na terenie zajętym przez Państw Islamskie, jak i tych uwięzionych na linii frontu. Życie pogorszyło się po pięciu latach konfliktu nawet na obszarze kontrolowanym przez rząd syryjski.


Jaki wpływ na działania MKCK ma wsparcie Unii Europejskiej?


Unia Europejska jest jednym z naszych pięciu czołowych darczyńców. Jej wsparcie dla naszych działań jest ogromnie ważne. Postrzegam UE nie tylko w kategorii darczyńcy, ale jako region głęboko zaangażowany na rzecz międzynarodowego prawa humanitarnego. MKCK potrzebuje więcej wsparcia finansowego, ponieważ coraz częściej konfrontujemy się z wyzwaniami, na które tylko my odpowiadamy.


Kliknij po więcej informacji z Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji