Majowa sesja plenarna w skrócie: Europol, reforma polityki azylowej, Turcja

W tym tygodniu na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie przyjęli przepisy wzmacniające uprawnienia antyterrorystyczne Europolu. W PE odbyła się również debata poswięcona reformie polityki azylowej. Solidarność między państwami członkowskimi zapewni skuteczność zmian w systemie dublińskim - uważają posłowie. Ponadto posłowie dyskutowali o propozycji liberalizacji ruchu wizowego Turcji z UE. Zdaniem posłów Turcja nadal musi wypełnić wiele kryteriów zniesienia wiz.

Majowa sesja plenarna

Europejski Urząd Policji - Europol będzie mógł wkrótce zintensyfikować działania wymierzone przeciw terroryzmowi, przestępczości internetowej i innym przestępstwom oraz szybciej reagować na zagrożenia, dzięki nowym przepisom, przyjętym przez Parlament w środę. Wzmocnieniu uprawnień Europolu towarzyszy ustanowienie solidnych gwarancji ochrony danych i demokratycznych narzędzi nadzoru. Wiecej w naszej infografice.


Unijny system dubliński, który wskazuje na państwo odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków azylowych nie działa, stwierdzili posłowie podczas środowej debaty nad przedstawioną przez Komisję propozycją zmian. Stare zasady powinny zostać zastąpione przez nowy system azylowy, oparty na solidarności między państwami członkowskimi UE, który pozwoliłby na skuteczne przyjmowanie wniosków, podkreślili.


Przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach Schengen to zagrożenie dla jednego z największych i najlepiej widocznych osiągnieć integracji europejskiej - to opinia większości posłów, którzy w środę zabrali głos podczas debaty plenarnej z Radą i Komisją. Byli zgodni, że właściwe zabezpieczenie granic zewnętrznych UE jest niezbędne, by przywrócić normalne funkcjonowanie systemu Schengen.


Posłowie zgłosili poważne wątpliwości w związku z brakiem postępów Turcji, w wypełnieniu unijnych warunków koniecznych do wprowadzenia liberalizacji wizowej dla jej obywateli, jak zakłada umowa zawarta 18 marca pomiędzy Turcją i UE, która ma pomóc w zmniejszeniu napływu migrantów do Europy.


We wtorek posłowie dyskutowali o programie dostosowań gospodarczych Grecji. Posłowie z S&D, GUE/NGL, Greens/EFA i EKR ostrzegli wierzycieli i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, by nie naciskali na więcej reform i zredukowali zadłużenie. EPL podkreśliła konieczność reform.

W rezolucji przyjetej w czwartek posłowie stwierdzili, że państwa członkowskie powinny zapewnić, że oboje rodziców mają możliwość skorzystania z płatnego urlopu rodzicielskiego w taki sposó, by mężczyźni częściej niż do tej pory korzystają z urlopu, a kobiety zachowują możliwości kariery.


Posłowie wezwali państwa członkowskie do wzmożenia wysiłków na rzecz ochrony ofiar handlu ludźmi,  w szczególności kobiet i dzieci. Więcej informacji w wywiadzie z posłanką sprawozdawczynią Catherine Bearder.


Wniosek Komisji Europejskiej, dotyczący automatycznej wymiany sprawozdań podatkowych składanych przez korporacje pomiędzy krajowymi organami podatkowymi uzyskał poparcie posłów w czwartek, jako "krok w kierunku ograniczenia agresywnego planowania podatkowego przez firmy międzynarodowe". Posłowie chcieliby jednak dalszych zmian w tekście, aby zapewnić, że wspólny rynek nie ucierpi w wyniku korzystnych umów podatkowych zawieranych przez korporacje.

Dopóki Chiny nie spełnią wszystkich pięciu unijnych kryteriów warunkujących przyznanie im statusu gospodarki rynkowej, eksportowane przez nie towary powinny być traktowane przez UE "niestandardowo" - stwierdzili posłowie w rezolucji przyjętej w czwartek.


Projekt Gazociągu Północnego (Nord Stream 2) jest sprzeczny z założeniami Unii Energetycznej, szkodzi solidarności pomiędzy krajami UE, a jego budowa powinna być przemyślana zarówno z perspektywy geopolitycznej, jak i gospodarczej, stwierdzili posłowie podczas poniedziałkowej debaty w Strasburgu, z komisarzem Miguelem Ariasem Cañete, odpowiedzialnym za klimat i energię.


Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.

Więcej informacji