74% obywateli chce więcej działań UE w dziedzinie migracji

74% respondentów w UE i 63% w Polsce chce więcej działań UE w zakresie migracji, a dwie trzecie obywateli UE uważa, że dotychczasowe działania sa niewystarczające - wynika z najnowszego badania Eurobarometru.

74% obywateli chce więcej działań UE w dziedzinie migracji
74% obywateli chce więcej działań UE w dziedzinie migracji. ©AP Images/ European Union-EP

Działania PE


W marcu br. Parlament Europejski przyjął sprawozdanie o potrzebie całościowego podejścia UE do problematyki migracji.


W maju Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) zatwierdziła propozycję Komisji Europejskiej w sprawie jednolitego dokumentu podróży. Dokument ma usprawnić procedurę odsyłania obywateli państw trzecich w bezpieczny i legalny sposób.


W lipcu br. Parlament poparł plan utworzenia wspólnej europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej. Unijny system kontroli granicznej ma objąć europejską agencję Frontex i krajowe organy zarządzania granicami. Jego wprowadzenie oznacza, że władze krajowe, jak dotychczas, będą na bieżąco zarządzać swymi granicami, ale jeśli presja na granice zewnętrzne UE wzrośnie, będą mogły zwrócić się o pomoc do utworzonej z Frontexu europejskiej agencji straży granicznej i przybrzeżnej. Przyjęty przez Parlament tekst będzie jeszcze musiał zostać zaakceptowany przez Radę (państwa członkowskie). Rozporządzenie powinno wejść w życie jesienią.


We wrześniu 2015 roku Komisja Europejska zaproponowała stworzenie unijnego wykazu bezpiecznych krajów pochodzenia. Lista ma pozwolić państwom członkowskim na stosowanie przyspieszonych procedur udzielania azylu wobec wnioskodawców z państw uznanych za bezpieczne kraje pochodzenia i na zmniejszenie rozbieżności między państwami członkowskimi w podejściu do podobnych wniosków o azyl. Obecnie nad propozycją toczą się prace w Parlamencie Europejskim.

"Metodologia tworzenia i oceny państwa jako  państwa bezpiecznego pochodzenia bardzo się poprawiła. Proces konsultacyjny został zmieniony w taki sposób, by mogły w nim uczestniczyć strony trzecie takie jak Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) czy organizacje pozarządowe, które biorą udział w monitorowaniu listy przez Komisję Europejską" - tłumaczy sprawozdawczyni Sylvie Guillaume (S&D, Francja).


Więcej informacji o działaniach PE w zakresie migracji w najważniejszym temacie.

Badanie Eurobarometru, w którym wzięło udział prawie 28 tys. Europejczyków pokazuje, że zdecydowana większość chce od UE większej aktywności w zwalczaniu problemów takich jak bezrobocie, terroryzm, imigracja i oszustwa podatkowe.

Więcej informacji