71% obywateli chce, by UE bardziej interweniowała w kwestii ochrony granic zewnętrznych

Kryzys migracyjny pokazał, że strefa Schengen nie może działać bez zakłóceń bez szczelnych granic zewnętrznych. 71% obywateli UE (67% ankietowanych Polek i Polaków) opowiada się za większą interwencją UE w kwestii ochrony granic zewnętrznych - wynika z najnowszego Eurobarometru. Parlament Europejski pracuje obecnie nad szeregiem rozwiązań, które mają wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom.

71% obywateli za większą inerwencją UE w kwestii ochrony granic zewnętrznych
71% obywateli za większą inerwencją UE w kwestii ochrony granic zewnętrznych. ©AP Images/ European Union-EP

Działania PE


W lipcu br. Parlament poparł plan utworzenia wspólnej europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej. Unijny system kontroli granicznej ma objąć europejską agencję Frontex i krajowe organy zarządzania granicami. Jego wprowadzenie oznacza, że władze krajowe, jak dotychczas, będą na bieżąco zarządzać swymi granicami, ale jeśli presja na granice zewnętrzne UE wzrośnie, będą mogły zwrócić się o pomoc do utworzonej z Frontexu europejskiej agencji straży granicznej i przybrzeżnej. Przyjęty przez Parlament tekst będzie jeszcze musiał zostać zaakceptowany przez Radę (państwa członkowskie). Rozporządzenie powinno wejść w życie jesienią.


"Europejska straż graniczna i przybrzeżna zapewni, że zewnętrzne granice będą bezpieczniejsze i lepiej zarządzane. To nie jest panaceum na kryzys migracyjny, z którym mierzy się Unia Europejska i na odbudowę zaufania do strefy Schengen, ale to pierwszy, bardzo potrzebny krok" - przekonuje poseł sprawozdawca  (EPL, Łotwa).


Parlament negocjuje z Radą propozycję, by karane były działania przygotowawcze do ataków terrorystycznych (uczestnictwo w szkoleniach w i poza Europą, podróże zagraniczne, finansowanie działań terrorystycznych etc.). 


Posłowie negocjucją z Radą także propozycję wprowadzenia obowiązkowych kontroli na granicach dla obywateli UE wracających lub opuszczających terytorium UE. Na granicach morskich, lądowych i powietrznych UE będą dokumenty podróżne obywateli UE będą sprawdzane także w bazach dokumentów zaginionych i skradzionych. PE rozpocznie teraz negocjacje z państwami członkowskimi w sprawie porozumienie w tej sprawie. Więcej.


Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.



Badanie Eurobarometru, w którym wzięło udział prawie 28 tys. Europejczyków pokazuje, że zdecydowana większość chce od UE większej aktywności w zwalczaniu problemów takich jak bezrobocie, terroryzm, imigracja i oszustwa podatkowe.