Orędzie o stanie Unii 2016  

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłasza orędzie o Stanie Unii  

Populizm, bezrobocie i brak sprawiedliwości społecznej to jedne z głównych wyzwań, przed którymi stoi dziś Unia Europejska - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę w swym dorocznym orędziu o Stanie Unii. Kryzys uchodźczy, Brexit i walka z terroryzmem były również przedmiotem debaty przewodniczących grup politycznych w i innych posłów, którzy dyskutowali jak skutecznie odpowiedzieć na najpoważniejsze obawy Europejczyków odnośnie przyszłości.

To wystąpienie ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza teraz, gdy na naszych oczach może dokonać się fundamentalna zmiana, na dwa dni przed szczytem w Bratysławie - powiedział przewodniczący Parlamentu Martin Schulz przed udzieleniem głosu przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claudowi Junckerowi.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude JUNCKER rozpoczął doroczne wystąpienie od przedstawienia listy największych wyzwań, przed jakimi stoi obecnie UE: fragmentacja, populizm, bezrobocie i niesprawiedliwość społeczna. "Populizm nie rozwiązuje problemów, ale je tworzy" - podkreślił. Przechodząc do Brexitu, powiedział: "Szanujemy decyzję Wielkiej Brytanii i jej żałujemy, ale Unia Europejska jako taka nie jest zagrożona”. "Chcielibyśmy, aby wniosek w sprawie Brexitu został zrealizowany jak najszybciej". Juncker zastrzegł też, że przyszłe porozumienie w sprawie stosunki między Unią a Wielką Brytanią nie może gwarantować dostępu "à la carte" do jednolitego rynku: nie będzie swobody przepływu kapitału i dóbr bez swobody przepływu osób.

Juncker wymienił też inne zadania, które wymagają pilnej odpowiedzi: szybka ratyfikacja porozumienia w sprawie zmian klimatu, kolejne umowy o wolnym handlu z krajami trzecimi, takie jak CETA (z Kanadą), ochrona danych osobowych, walka z oszustwami podatkowymi, budowanie unii kapitałowej, dostęp do szybkiego Internetu, inwestycje pozwalające na stworzenie miejsc pracy. Opowiedział się za podwojeniem kwoty strategicznego unijnego funduszu inwestycyjnego.

Juncker dużo miejsca poświecił idei solidarności „wymienionej w traktatach 16 razy”. Jej objawem jest wspólna waluta, sankcje wobec Rosji, unijny budżet. W tym kontekście odniósł się do kryzysu uchodźców. Solidarność również tu zaczyna być widoczna, uważa Juncker, ale potrzeba jej więcej. Zaproponował stworzenie do końca roku Europejskiego Korpusu Solidarności i ogłosił uruchomienie planu inwestycyjny dla Afryki. Odnośnie walki z terroryzmem podkreślił potrzebę poprawy wymiany informacji między krajowymi organami policji i wzmocnienie Europolu. Europa jest dumna ze swojej „soft power”, ale to za mało, jego zdaniem, wobec narastających zagrożeń w bezpośrednim sąsiedztwie Unii.   Wezwał do utworzenia unijnej „kwatery głównej” do koordynacji wspólnych operacji wojskowych na świecie (na przykład w Syrii) i zaproponował utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony.

Wystąpienia przewodniczących grup politycznych (kliknij na nazwisko mówcy, by obejrzeć pełne wystąpienie)


Lider grupy EPL Manfred WEBER (DE) zwrócił uwagę na zarysowujący się w UE podział pokoleniowy: młodzi ludzie, podróżujący swobodnie tego lata po całej Europie dzięki międzynarodowemu biletowi kolejowemu Interrail ma proeuropejskie poglądy, bo "dla młodzieży europejskiej, Europa oznacza lepszą przyszłość". Odnośnie Turcji powiedział, że to ”ważny partner, ale nie może być pełnoprawnym członkiem UE". Zaznaczył, że Europejczycy nie chcą dzielenia Europy, chcą rozwiązania problemów".

Lider grupy S&D Gianni PITTELLA (IT) podziękował Przewodniczącemu Junckerowi, za pozytywne odpowiedzi na propozycje wysunięte przez jego grupę, na temat zrównoważonego wzrostu, planu inwestycyjnego oraz walki z unikaniem opodatkowania. Przemówienie było „odpowiedzialne i na czasie”, powiedział, witając ideę elastyczności i brak nawiązań do wprowadzania ograniczeń. W sprawie Brexitu powiedział, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May doprowadziła do ”sytuacji patowej w UE” trwającej trzy miesiące, od czasu głosowania i że UE powinna zacząć działać.


W imieniu ECR, Syed KAMALL (UK) powiedział, że “więcej Europy, więcej współpracy militarnej i więcej długów” odsunęło ludzi od UE. „Lekceważenie realnego ludzkiego niepokoju spowoduje odpływ wyborców w stronę radykalnych sił politycznych’, przewidywał, sugerując, że „UE powinna robić mniej, ale lepiej, odpowiadać na zmiany, wprowadzać istotne reformy, pomagające nam w byciu konkurencyjnymi oraz dostarczać swoim obywatelem nowych możliwości w zglobalizowanym świecie”.


Lider ALDE Guy VERHOFSTADT (BE) powiedział, że pojawił się podział między generacjami w Europie, i starsi stali się bardziej sceptyczni. „Populiści głoszą fałszywe poczucie bezpieczeństwa, że przy pomocy ścian i płotów rozwiążemy wszystkie problemy, ale jak uchronić kraj przed zmianą klimatu lub terrorystami? Za pomocą płotów czy wspólnych działań europejskich”? Pytał, dodając, że „Europa jest lekiem na raka nacjonalizmu” oraz, że Brexit jest szansą dla Europy.


“To obywatele zawsze dźwigają ciężar długów” - powiedziała Gabriele ZIMMER (GUE/NGL, DE). „Mówimy o elastyczności i nowych miejscach pracy, ale jak obywatele maja w to uwierzyć?”, spytała, mówiąc, że priorytetem powinno być zapewnienie obywatelom Europy „porządnej pracy i miejsca do życia oraz, że Europa powinna być bardziej demokratyczna”.


Rebecca HARMS (Greens/EFA, DE) podkreśliła, że UE jest odpowiedzią na niepewne czasy globalizacji i wezwała do nowych działań, które pomogłyby obywatelom “zaufać nowej, wspólnej ścieżce europejskiej”. Wezwała także do stworzenia unii klimatycznej i szybkiej ratyfikacji porozumienia klimatycznego z Paryża.


Lider EFDD Nigel FARAGE (UK) potwierdził swoje zadowolenie z wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. Przewiduje on szybki wzrost popularności partii eurosceptycznych w Europie i więcej referendów w Europie: „Nie uda wam się zatrzymać państw z Europy Wschodniej, sprzeciwiających się migracyjnej polityce Merkel”.


Marine LE PEN (ENF, FR) nazwała przemówienie Junckera „mdłym i błędnym”, mówiąc, że jest to „właściwie pogrzeb UE”. Dla Marine Le Pen „Brexit zniszczył tabu, ponieważ pokazał, że można opuścić UE i wyjść na tym lepiej”. W odpowiedzi na pytanie z sali, powiedziała, że zaproponowałaby referendum, jeśli zostałaby wybrana na Prezydenta Francji, w 2017 roku.


Diane DODDS, posłanka niezrzeszona z Wielkiej Brytanii, wyraziła nadzieję, że „po Brexicie UE i Wielka Brytania odbudują nowe, wzajemnie korzystne stosunki”


Prezydencja słowacka w Radzie UE

UE ma przed sobą niespotykane dotąd wyzwania, ale przede wszystkim powinniśmy walczyć z niepewnością, podkreślił Ivan Korčok,  Sekretarz Stanu w Słowackim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich. Szczyt w Bratysławie, 16 września będzie „szansą na szczerą i otwartą wymianę oglądów”, w związku z brytyjskim referendum oraz „rozpocznie proces szukania „wspólnego stanowiska w sprawie migracji oraz bezpieczeństwa wewnętrznego o zewnętrznego”, powiedział.

Odpowiedź przewodniczącego Komisji

Przewodniczący Juncker, w swojej odpowiedzi na interwencje posłów, wyjaśnił, że trwają intensywne negocjacje z Turcją w sprawie liberalizacji przepisów wizowych, zastrzegł jednak, że wszystkie postawione Turcji warunki muszą być spełnione przed ich zakończeniem. Wymaga to na przykład zmiany przepisów dotyczących terroryzmu. Jeśli chodzi o utworzenie tak zwanego „filaru socjalnego” w UE, Komisja rozpoczęła konsultacje w tej sprawie.