Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Kwietniowa sesja plenarna w skrócie: Brexit, urządzenia medyczne, Dieselgate

Sesja plenarna Artykuł - Przyszłość Europy/integracja europejska / Budżet07-04-2017 - 12:19
 

W tym tygodniu na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie przyjęli rezolucję w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE, określając priorytetowe dla Parlamentu kwestie w nadchodzących negocjacjach. W raporcie końcowym komisji śledczej PE wezwał UE i państwa członkowskie, aby czym prędzej ustanowili niezależny system kontroli emisji samochodowych. Parlament przyjął też rozporządzenie o bezpieczeństwie urządzeń medycznych i przegłosował zwiększenie elastyczności długoterminowego budżetu UE.


W środę w rezolucji Parlament przedstawił warunki, które powinny zostać spełnione w negocjacjach w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Wśród priorytetów posłów znalazły się m.in.: zapewnienie równego traktowania dla obywateli UE mieszkających w Zjednoczonym Królestwie i Brytyjczyków mieszkających w innych państwach Unii, kontynuacja procesu pokojowego w Irlandii Północnej i uniknięcie powrotu do kontroli na irlandzkiej granicy. Każde porozumienie w sprawie Brexitu  wejdzie w życie tylko pod warunkiem, że zaakceptuje je Parlament. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

W przyjętej w środę rezolucji posłowie stwierdzili, że konieczne jest skuteczniejsze zarządzanie kryzysem uchodźczym i podjęcie środków, które zapobiegną śmiertelnym wypadkom na Morzu Śródziemnomorskim.

Polski poseł Jan Olbrycht (EPL) był współautorem sprawozdania dotyczącego planów uelastycznienia długoterminowego budżetu UE. Wspólnota ma być w stanie skuteczniej reagować na takie wyzwania jak kryzys migracyjny, terroryzm czy bezrobocie. Projekt został poparty przez Parlament w środę, teraz czeka na jednogłośną akceptację Rady.

Bardziej restrykcyjne zasady, które mają zapewnić zgodność z unijnymi normami bezpieczeństwa oraz możliwość ustalenia pochodzenia takich urządzeń medycznych jak protezy bioder lub implanty. Parlament przyjął również prawa podnoszące normy urządzeń diagnostycznych. Więcej informacji w naszym wywiadzie na Facebooku.


We wtorek Parlament przeprowadził dyskusję i przyjął zalecenia dla Komisji Europejskiej i państw członkowskich dotyczące tego, w jaki sposób należy usunąć luki prawne i naprawić system testów emisji spalin by w przyszłości zapobiec oszustwom, jakie zostały ujawnione w 2015 r.

Żeby zapobiec konsekwencjom niezrównoważonej produkcji oleju palmowego (m.in. wyniszczaniu lasów i siedlisk zwierząt), UE powinna wprowadzić jednorodny system certyfikacyjny i systematycznie odchodzić od wykorzystywania oleju w biopaliwach, stwierdzili posłowie w rezolucji uchwalonej we wtorek.


W czwartek posłowie usunęli ostatnią przeszkodę na drodze do całkowitego zniesienia opłat roamingowych. Rozmowy w roamingu mają potanieć od 15 czerwca tego roku.


W rezolucji przyjętej w czwartek posłowie uznali, że „Tarcza Prywatności” - porozumienie między UE i Stanami Zjednoczonymi o standardach ochrony danych - będzie musiała być zgodna z unijnym prawem ochrony danych osobowych.


W debacie w środę posłowie wyrazili swoje zaniepokojenie rozpowszechnieniem się mowy nienawiści oraz tzw. fake news, szczególnie w mediach społecznościowych. Wielu posłów wezwało firmy działające w Internecie, aby zagwarantowały szybkie usuwanie fałszywych i szkalujących informacji, część posłów przestrzegała przed cenzurą.


W czwartek Parlament Europejski wyraził zgodę na wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy posiadających paszporty biometryczne na krótkie pobyty do 90 dni w celach turystycznych, biznesowych czy rodzinnych, ale nie do pracy. Obywatele Ukrainy będą mogli prawdopodbnie od czerwca br. przyjeżdzać bez wiz do państw UE za wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa i Irlandii oraz do Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinu.


We wtorek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wygłosił w Parlamencie przemówienie za Unią Europejską. „To do nas należy przekazanie europejskiego snu kolejnym pokoleniom” - powiedział.

Dot. : 20170331STO69308
 
 
   
Podsumowanie sesji plenarnej
 

Styczniowa sesja plenarna w skrócie

 
Wideo - Brexit
 

Granice zasad dotyczących negocjacji w sprawie Brexitu

 
Wideo - Dieselgate
 

Nowe zasady, aby zapobiec skandalom z emisjami gazów spalinowych

 
Wideo - wyroby medyczne
 

Wyroby medyczne: lepsze przepisy w Europie