Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

PE zagłosował za nie odrzucaniem propozycji Komisji o skróceniu czasu pracy pilotów

Sesja plenarna Komunikat prasowy - Transport09-10-2013 - 13:56
 
Belga/MAXPPP/J.Frey   Nowe zasady czasu pracy pilotów powinny zwiększyć bezpieczeństwo lotów w UE-Belga/MAXPPP/J.Frey

Nowe zasady regulujące maksymalny czas pracy pilotów oraz załogi samolotów powinny zostać przyjęte przez Komisję Europejską, po tym jak rezolucja wzywająca do ich wycofania została odrzucona podczas glosowania na sesji plenarnej Parlamentu, w środę."Pozostaje faktem, że wszystkie narodowe organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo poparły tez projekt", powiedział przewodniczący parlamentarnej komisji ds. transportu i turystyki, odnosząc się do braku zaufania wobec proponowanych zasad, wyrażonego przez niektórych posłów, przed głosowaniem.

218 posłów głosowało za przyjęciem rezolucji, 387 przeciw, a 66 wstrzymało się od głosu. Do przyjęcia rezolucji potrzebna była bezwzględna większość oddanych głosów.


Głosowanie Parlamentu pokazuje, że nie sprzeciwia się on, zaproponowanemu przez Komisję Europejską, projektowi sposobu skrócenia czasu pracy pilotów, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa, poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu koncentracji pilotów oraz załogi podczas wykonywania manewrów w powietrzu.


Projekt zaproponowany przez Komisję zawiera takie sposoby ulepszenia obecnie obowiązujących zasad jak: ograniczenie lotów nocnych do 11 godzin, ograniczenie liczby godzin wylatanych w ciągu 12 następujących po sobie miesięcy oraz wydłużenie okresów odpoczynku, aby zapobiec kumulowaniu się zmęczenia w wyniku przedłużonych lotów oraz wydarzeń zakłócających normalny rytm pracy.


Obowiązek ciągłego pozostawania na służbie połączony z obowiązkiem pilotowania, zostanie ograniczony do 16 godzin.


Zgodnie z tzw. procedurą komitetową (komitologią), dotyczącą środków wykonawczych, Parlament Europejski ma prawo odrzucić zaproponowane środki, ale nie może ich zmieniać.


Dot. : 20131007IPR21623
 
 
Kontakty