Ukraina: Posłowie wzywają do zakazu podróży i udzielenia finansowego wsparcia 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Posłowie podkreślają, że ponad 2 000 demonstrantów zostało zranionych, wielu uprowadzonych i co najmniej sześciu zmarło po gwałtownych starciach z siłami bezpieczeństwa, na Majdanie, w Kijowie. ©BELGA_AFP_SERGEI SUPINSKY  

UE oraz jej państwa członkowskie powinny wprowadzić ukierunkowane sankcje dotyczące podróżowania oraz zamrozić zasoby ludzi osobiście odpowiedzialnych za zabójstwa ukraińskich demonstrantów, stwierdzili posłowie w rezolucji przegłosowanej w czwartek. Wezwali też UE do udzielenia wsparcia finansowego Ukrainie. W odrębnej rezolucji, również przyjętej w czwartek , posłowie wzywają Rosję do respektowania prawa obywateli Ukrainy o decydowaniu o przyszłości swojego kraju.

Rezolucja w sprawie Ukrainy potępia przemoc przeciwko pokojowym demonstracjom oraz wzywa państwa członkowskie do nałożenia sankcji, takich jak zakaz wjazdu do UE i zamrożenie majątków tam się znajdujących, należących do ukraińskich urzędników, legislatorów i oligarchów, osobiście odpowiedzialnych za ataki i śmierć protestujących.

 

Posłowie wezwali także do stworzenia unijnego "długoterminowego pakietu pomocowego dla Ukrainy oraz stwierdzili, że pakiet ten powinien zostać zaoferowany nowemu, godnemu zaufania rządowi tymczasowemu, aby ulżyć w trudnej sytuacji finansowej kraju.


Zatrzymać przemoc i uwolnić demonstrantów

 

Posłowie potępili eskalację przemocy stosowanej przez ukraińskie siły bezpieczeństwa, milicję Berkut oraz przez podobno sponsorowane przez rząd grupy chuliganów "Tituszki" wobec demonstrantów z EuroMajdanu i wezwali władze Ukrainy do wszczęcia dochodzenia i ukarania nadużywających przemocy, wspominając szczególnie przypadek uprowadzenia Dmitrija Bułatowa. Posłowie wezwali również protestujących na Majdanie do powstrzymania się od użycia przemocy, co pozwoli na utrzymanie legitymacji ich działań.

 

Posłowie ubolewają nad ostatnio przyjętą ustawą o amnestii, która z ofiar czyni zakładników; są zdania, że bezwarunkowe uwolnienie protestujących w dużym stopniu ułatwiłoby rozmowy i uspokoiło nastroje społeczne.


 

Stała misja Parlamentu Europejskiego na Ukrainie

 

Zgodnie z prośbami obywateli Ukrainy, aktywistów oraz polityków, posłowie zwracają się do Konferencji Przewodniczących (Przewodniczącego PE oraz liderów grup politycznych) o ustanowienie stałej misji Parlamentu Europejskiego na Ukrainie w celu rozładowania napięcia i ułatwienia dialogu między stronami.

 

 

Rosja musi respektować prawa swoich sąsiadów do zacieśniania więzi z UE


W osobnej rezolucji, posłowie skrytykowali Rosję za wywieranie presji politycznej i gospodarczej na kraje partnerstwa wschodniego UE. Stwierdzili, że Rosja musi respektować prawo swoich sąsiadów do zacieśniania związków z UE i sprzeciwili się

tendencji Rosji do traktowania regionu partnerstwa wschodniego UE jako swojej strefy wpływów. Obywatele Ukrainy maja prawo samodzielnie decydować o przyszłości własnego państwa, dodali.