Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania państwowości Palestyny 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Jerozolima powinna być wspólną stolicą Izraela i Palestyny. ©BELGA_EYEVINE  

Parlament Europejski popiera "co do zasady uznanie państwowości palestyńskiej oraz rozwiązanie dwupaństwowe, a także uważa, że powinny temu towarzyszyć postępy w ramach rozmów pokojowych, które należy kontynuować", mówi przyjęta w środę rezolucja. Nowa inicjatywa zaproponowana w rezolucji, "Parlamentarzyści dla Pokoju", wzywająca do współpracy posłów izraelskich i palestyńskich, ma wesprzeć wysiłki dyplomatyczne UE w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.

Rezolucja, przygotowana wspólnie przez pięć grup politycznych, została przyjęta przez Parlament 498 głosami, przy 88 glosach przeciwnych i 111 wstrzymujących

Parlament przypomina w rezolucji "o swoim zdecydowanym poparciu dla rozwiązania dwupaństwowego opartego na granicach z 1967 r., z Jerozolimą jako stolicą obu państw, w myśl którego bezpieczne Państwo Izrael oraz sąsiadujące z nim niepodległe, demokratyczne i zdolne do samostanowienia Państwo Palestyna współistnieją obok siebie w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa, na podstawie prawa do samostanowienia i przy pełnym poszanowaniu prawa międzynarodowego". Posłowie potępiają też "z całą mocą wszelkie akty terroryzmu lub przemocy".


Palestyńczycy: połóżcie kres wewnętrznym podziałom


Posłowie podkreślają znaczenie konsolidowania władzy palestyńskiego rządu jedności narodowej i wzywają wszystkie ugrupowania palestyńskie, w tym Hamas, do zaakceptowania zobowiązań Organizacji Wyzwolenia Palestyny i położenia kresu wewnętrznym podziałom.


Nielegalne osadnictwo


Rezolucja przypomina, że izraelskie osiedla są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego i apeluje do UE, aby stała się prawdziwym podmiotem i mediatorem w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Parlament wzywa wysoką przedstawiciel - wiceprzewodniczącą Komisji do ułatwienia wypracowania wspólnego stanowiska UE w tym względzie.


Parlamentarzyści obu stron: podajcie sobie ręce

Parlament postanowił zainicjować, pod hasłem "Parlamentarzyści dla Pokoju", działania wspierające współpracę posłów izraelskich i palestyńskich i wysiłki dyplomatyczne UE na rzecz pokoju.