Parlament Europejski zatwierdził umowę stowarzyszeniową UE-Gruzja 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Konferencja prasowa poprzedzająca glosowanie. Od prawej: prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, wiceprzewodniczący Parlamentu Ryszard Czarnecki i poseł sprawozdawca Andrejs Mamikins  

W czwartek Parlament Europejski ratyfikował umowę stowarzyszeniową między UE i Gruzją. Ustanawia ona polityczne stowarzyszenie i integrację gospodarczą między obu partnerami, w tym wzajemne stopniowe otwieranie rynków.

Umowa jest trzecią z serii nowych umów partnerskich ratyfikowanych przez Parlament Europejski. Dwie poprzednie zostały podpisane z Ukrainą i Mołdawią. Za ratyfikacją głosowało 490 posłów, 76 przeciw, 57 wstrzymało się.


"Ratyfikacja przez Parlament Europejski tej umowy stowarzyszeniowej otwiera nowy rozdział w stosunkach Unii Europejskiej z Gruzją" - powiedział poseł sprawozdawca z Łotwy, Andrejs Mamikins (S&D). "Gruzja poczyniła znaczne postępy w reformach i pogłębianiu stosunków z UE. Z zadowoleniem przyjmujemy ostatnie reformy w zakresie sądownictwa mające na celu wzmocnienie instytucji demokratycznych w Gruzji i wspieranie wysiłków społeczeństwa gruzińskiego na rzecz dalszej demokratyzacji. Choć wiele pozostaje jeszcze do zrobienia, doświadczenie pokazuje, że Gruzini wolą problemy rozwiązywać niż odkładać je na później. Myślę, że Europa powinna pokazać teraz prawdziwą solidarność z Gruzją i jej narodem" - dodał poseł.


Spór o Abchazję

W przyjętej dziś również rezolucji towarzyszącej(491 głosami za, przy 84 głosach przeciw i 63 wstrzymujących się)posłowiepodkreślają, że umowa "obejmuje całe międzynarodowo uznane terytorium Gruzji", mimo, że "Rosja nadal okupuje gruzińskie regiony: Abchazję i Region Cchinwali/Osetię Południową".Parlamentpotępia zawarcie między Rosją a Abchazją tak zwanego traktatu o sojuszu i strategicznym partnerstwie, który postrzega jako krok w kierunku całkowitej aneksji Abchazji i wzywa Rosję do odstąpienia od niego.


Kalendarz reform

Posłowie zauważają znaczne postępy poczynione przez Gruzję w reformowaniu państwa i przypominają, że Gruzja, "jak każde inne państwo europejskie, ma możliwość integracji z UE i może starać się o przystąpienie do niej pod warunkiem przestrzegania zasad demokracji, poszanowania podstawowych wolności oraz praw człowieka i praw mniejszości, a także zapewnienia praworządności". Parlament wzywa jednak Gruzję do konsolidacji reform i położenia kresu wybiórczemu i upolitycznionemu sposobowi działania wymiaru sprawiedliwości "w celu zbudowania społeczeństwa opartego o pluralizm, niedyskryminację, tolerancję, sprawiedliwość oraz równość kobiet i mężczyzn".