Premier Tunezji: UE powinna wesprzeć naszą gospodarczą i społeczną transformację

Cztery lata po tym, jak w Tunezji rozpoczęła się Arabska Wiosna, demokratyzacja tego kraju jest postrzegana jako modelowy przykład w regionie. W czwartek 28 maja premier Tunezji Habib Essin odwiedził Parlament Europejski. Szef tunezyjskiego rządu dyskutował wraz z przewodniczącym Martinem Schulzem oraz posłami z Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), Podkomisji Praw Człowieka (DROI) i Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) o wyzwaniach, jakie stoją przed Tunezją.

28 maja premier Tunezji Habib Essin odwiedził Parlament Europejski
28 maja premier Tunezji Habib Essin odwiedził Parlament Europejski

Tunezja jest postrzegana jako przykład demokratycznej transformacji. Z czego wynika ten sukces? Czego mogą się od Was nauczyć inne państwa?


Tunezja dokonuje właściwych wyborów od 1956 roku (uzyskała w tym roku niepodległość – red.). Habib Bourguiba, pierwszy prezydent niepodległej Tunezji, skoncentrował się na edukacji, zdrowiu i równouprawnieniu kobiet. To dzięki edukacji i dzięki tym instytucjom Tunezja odnosi sukces w demokratycznej transformacji.


Tunezja graniczy z Libią, która znajduje się w tragicznej sytuacji. Jak wpływa to na Pana kraj? Co można zrobić?


Bezpieczeństwo Libii jest bezpieczeństwem Tunezji. Tak długo jak utrzymuje się kryzys w Libii, tak długo będziemy zmagać się z wieloma problemami. Staramy się reagować, ale nie jest łatwo. Kryzys w Libii powinien zostać zażegnany na drodze politycznej.


Dramat migrantów na Morzu Śródziemnym stał się głównym wyzwaniem politycznym w UE. Jak ocenia Pan politykę UE w tym zakresie?

Problem migracji powinien zostać rozwiązany u swojego źródła i na miejscu. Jest konsekwencją rozpaczy ludzi, którzy nie mają możliwości przetrwania w swoim kraju i podejmują ryzyko, sprzedając swój dobytek i kupując bilet do wolności i pracy.


Żeby rozwiązać ten problem, trzeba zwalczyć go u źródła. Staramy się to robić, ale odnosimy porażki. Teraz musimy znaleźć rozwiązania zarówno dla osób, które już przybyły do UE, jak i dla tych, które nadal przebywają w swoich państwach.


W jaki sposób UE i Parlament Europejski mogą pomóc w stabilizacji i wesprzeć demokratyzację w regionie?

UE i PE wykonują doskonałą pracę z Tunezją – tak samo powinno być z innymi. Pomogliście nam na etapie politycznej transformacji, która była niezwykle ważna, oraz w przygotowaniach do wyborów. Ale powinniście wspierać także etap gospodarczej i społecznej transformacji.






Premier Tunezji Habib Essid rozmawiał o sytuacji w swoim kraju z posłami, 28.05.2015