Jaka polityka rozwojowa w 2016 roku?

To pytanie było tematem dyskusji Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, z posłami z Komisji Rozwoju (DEVE), która odbyła się 23 czerwca. Komisja Europejska przygotowuje właśnie program pracy na 2016 rok, zatem debata z komisarzem była okazją do przedstawienia zagadnień, które posłowie uważają za szczególnie warte uwzględnienia w przyszłym roku.

Komisarz Neven Mimica (po prawej) w Parlamencie Europejskim.
Komisarz Neven Mimica (po prawej) w Parlamencie Europejskim.

Spotkanie otworzyła Linda McAvan (S&D, Wielka Brytania), przewodnicząca Komisji Rozwoju.


Komisarz Mimica powiedział, że „po raz pierwszy UE deklaruje osiągnięcie celu 0,2% DNB na oficjalną pomoc rozwojową dla najmniej rozwiniętych państw”. Mimica z zadowoleniem przyjął obecność silnej reprezentacji PE na lipcowej konferencji poświęconej finansowaniu rozwoju, która odbędzie się w Addis Abebbie. „Liczymy, że będziecie wsparciem dla tych postulatów” – powiedział komisarzi dodał, że nadszedł czas, żeby uaktualnić układ z Kotonu, który Wspólnoty Europejskiej podpisały w 2000 roku z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku.


Odnosząc się do kwestii migracji, Mimica stwierdził, że bezzwłocznie należy odpowiedzieć na przyczyny zjawiska, ale zaznaczył jednocześnie, że „to nie w UE, ale w państwach rozwijających się znajduje się 86% uchodźców na świecie”.


Kliknij po więcej informacji z Parlamentu Europejskiego.


Poseł Davor Ivo Stier (EPL, Chorwacja) powiedział, że "grupa EPL wierzy, że dzięki osobistemu doświadczeniu komisarz zapewni, że KE przedstawi nowe instrumenty, zwłaszcza w obszarze walki z korupcją, i położy większy nacisk na promocję dobrego zarządzania".


Poseł Norbert Neuser (S&D, Niemcy) zaznaczył, że UE musi "poradzić sobie z liderami politycznymi państw AKP, którzy pozwalają młodym i wykształconym ludziom opuszczać swoje państwa, nie robiąc nic, żeby zatrzymać migrację".


Charles Goerens (ALDE, Luksemburg) odniósł się do sprawy finansowania, podkreślając, że niektóre państwa członkowskie sukcesywanie ograniczają pomoc rozwojową. "Już teraz mamy dziurę wielkości 38 mld €, porównując do celu z 2015 roku" - alarmował poseł.


Artykuł opublikowano 23 czerwca 2015 roku.

Więcej informacji