Poseł Fernandes o budżecie UE na 2016: Priorytet to zatrudnienie

Kryzys uchodźczy i migracyjny oraz pobudzenie tworzenia miejsc pracy – Parlament Europejski domaga się większych środków w budżecie na 2016 rok na te dwa cele. Budżet był przedmiotem wtorkowej debaty plenarnej i środowego głosowania. PE i Rada przystąpią teraz do negocjacji, które potrwają trzy tygodnie. Przed głosowaniem zapytalismy współsprawozdawcę José Manuela Fernandesa (EPL, Portugalia) o to, jaka jest stawka negocjacji.

Poseł José Manuel Fernandes (EPL, Portugalia)
Poseł José Manuel Fernandes (EPL, Portugalia)

Komisja Budżetowa (BUDG) zaproponowała budżet na 2016 rok w wysokości 157,4 mld euro. Jaka część tych środków zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom i wzmocnienie kontroli na zewnętrznych granicach UE?


Projekt budżetu na 2016 rok zaprezentowany przez Komisję Europejską proponuje przeznaczenie 1,2 mld euro na działania związane z kryzysem migracyjnym, w tym szereg nowych inicjatyw takich jak relokacja uchodźców w państwach członkowskich. Proponujemy dodatkowe 900 mln euro na ten cel.


Jakie działania będą mogły być przeprowadzone dzięki tym środkom ?


Priorytetem będzie usprawnienie procesu przyjmowania uchodźców: poprawa infrastruktury dla osób ubiegających się o azyl, przyspieszenie obiegu dokumentów, większa dostępność kursów językowych etc. Jednocześnie wzmocnimy operacje na Morzu Śródziemnym, poprawimy wymianę informacji na temat migracji i spraw związanych z bezpieczeństwem między poszczególnymi państwami członkowskimi etc. Ponadto będziemy musieli zwalczać przyczyny napływu ludności – zwłaszcza w państwach pochodzenia leżących poza UE. To właśnie dlatego proponujemy dodatkowe 260 mln euro na politykę zagraniczną.


Jaka kwota zostanie przeznaczona na tworzenie miejsc pracy?


Jednym z głównych priorytetów budżetu jest pobudzanie zatrudnienia. Jeśli weźmiemy pod uwagę również politykę spójności, to ponad 1/3 budżetu – blisko 50 mld euro – będzie powiązana bezpośrednio z tworzeniem miejsc pracy: wsparcie edukacji i szkoleń, pomoc w zakładaniu przedsiębiorstw, wspieranie projektów infrastrukturalnych etc. Parlament proponuje w szczególności kontynuowanie inicjatyw związanych z zatrudnieniem młodych.


Pośrednio z tworzeniem miejsc pracy związany jest niemal cały unijny budżet, który wspiera mobilność studentów (Erasmus+), małe i średnie przedsiębiorstwa (Cosme), badania i rozwój (Horyzont 2020), rozwój infrastruktury (Instrument Łącząc Europę), inwestycje (Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych), a także rolnictwo.


Czego spodziewa się Pan po negocjacjach z państwami członkowskimi?


Spodziewam się, że negocjacje będą trudne, ponieważ Rada niejednokrotnie w przeszłości pokazała, że nie zawaha się nie dotrzymać słowa czy ogłosić ambitnych inicjatyw, nie mając odpowiednich środków do ich realizacji.


Wywiad opublikowano 26 października 2015.

Zobacz wideo i dowiedz się, jak powstaje unijny budżet