Briefing 
Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   

Więcej jasności w kwestii praw majątkowych 16 milionów par międzynarodowych 

W przypadku międzynarodowego rozwodu lub śmierci jednego z małżonków nie jest jasne, który sąd krajowy ma rozstrzygać spory majątkowe. Nowe przepisy mają wyjaśnić te wątpliwości oraz położyć kres postępowaniom prowadzonym równolegle w różnych państwach członkowskich (ich koszt szacuje się na ponad miliard euro rocznie). Chęć podjęcia "wzmocnionej współpracy" w tej dziedzinie zadeklarowało już 18 państw. Nie ma wśród nich Polski. Dyskusja odbędzie się w środę, głosowanie w czwartek.

Praw majątkowych par międzynarodowych dotyczą dwa projekty legislacyjne. Jeden dotyczy ustrojów majątkowych małżeństw, a drugi skutków majątkowych zarejestrowanych związków partnerskich. Ich przyjęcie ułatwi decyzje dotyczące właściwości sądów oraz uznawanie i wykonywanie orzeczeń w sprawach majątkowych wydawanych w jednym państwie członkowskim przez inne państwu członkowskie UE.

Wzmocniona współpraca

Według szacunków Komisji Europejskiej, w UE żyje 16 milionów par międzynarodowych. To do nich adresowane są nowe przepisy. Nie obejmują one jednak wszystkich państw członkowskich, a jedynie te, które przystąpiły do tak zwanej wzmocnionej współpracy. Jest ich na razie osiemnaście: Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Austria, Portugalia, Słowenia, Finlandia i Szwecja. Inne państwa członkowskie mogą dołączyć do tej grupy w dowolnym momencie. Na przykład Estonia ogłosiła swój zamiar uczestniczenia we współpracy już po jej formalnym zatwierdzeniu.

Decyzję o możliwości rozpoczęcia wzmocnionej współpracy, na wniosek, co najmniej dziewięciu państw, podejmuje Rada. Parlament jest w tej sprawie konsultowany. Posłowie poparli rozpoczęcie wzmocnionej współpracy w tej dziedzinie 7 czerwca 2016 roku.



Debata: środa, 22 czerwca
Głosowanie: czwartek, 23 czerwca
Procedura: Konsultacja, 2016/0059 (CNS) oraz 2016/0060 (CNS)
#prawawłasności #EUcitizens