Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Brexit: Warunki poparcia przez Parlament przyszłego porozumienia

Informacje ogólne Instytucje29-03-2017 - 17:33
Uczestnicy posiedzenia Konferencji Przewodniczących Parlamentu w sali obrad, wokół owalnego stołu. W tle kabiny tłumaczy.  

Konferencja Przewodniczących zatwierdziła projekt rezolucji przełożony przez szefów czterech grup politycznych i parlamentarną komisję spraw konstytucyjnych. Zawiera on warunki, od których spełnienia Parlament Europejski uzależni swoje poparcie dla wynegocjowanego z Wielką Brytanią porozumienia o wystąpieniu z Unii Europejskiej . Projekt rezolucji będzie omawiany i głosowany na posiedzeniu plenarnym w przyszłą środę. (Przeczytaj więcej: Brexit: Warunki poparcia przez Parlament przyszłego porozumienia )

 

Artykuł 50.: Jaka będzie przyszłość stosunków UE i Wielkiej Brytanii

Informacje ogólne Przyszłość Europy/integracja europejska / Konstytucja / Instytucje / Traktaty29-03-2017 - 10:14
infographic illustration  

Rząd Zjednoczonego Królestwa powołał się dzisiaj na artykuł 50. Traktatu o Unii Europejskiej, tym samym zgłaszając oficjalnie swój zamiar wyjścia ze Wspólnoty. Od tej chwili Zjednoczone Królestwo i Unia mają dwa lata na wynegocjowanie umowy o wystąpieniu. Oprócz tego konieczne będzie wypracowanie zasad regulujących przyszłe relacje handlowe, co może potrwać o wiele dłużej. Poniżej więcej informacji o procedurze wystąpienia i o roli, jaką odgrywa w niej Parlament Europejski. (Przeczytaj więcej: Artykuł 50.: Jaka będzie przyszłość stosunków UE i Wielkiej Brytanii )

 

Burmistrz Londynu: „Nie przestajemy być częścią europejskiej rodziny”

Informacje ogólne Instytucje28-03-2017 - 16:06
Press statement by EP President Antonio Tajani (R) and London Mayor Sadiq Khan (L)  

“Choć możemy opuścić UE, to nie przestajemy być częścią Europy” - powiedział burmistrz Londynu Sadiq Khan podczas wizyty w PE we wtorek, 28 marca. „W kwestiach od bezpieczeństwa po finanse i kulturę, nie przestajemy być częścią europejskiej rodziny” - dodał. Khan spotkał się z szefem PE Antonio Tajanim, żeby porozmawiać o bezpieczeństwie i Brexicie. „Karanie Londynu albo Zjednoczonego Królestwa nie leży w niczym interesie - ani Londynu, ani Zjednoczonego Królestwa, ani UE” - stwierdził Khan. (Przeczytaj więcej: Burmistrz Londynu: „Nie przestajemy być częścią europejskiej rodziny” )

 

Bezpieczeństwo: "Konieczne jest, abyśmy zwalczali terroryzm szybko i efektywnie"

Informacje ogólne Bezpieczeństwo i obrona28-03-2017 - 14:10
LIBE committee  

Konieczne jest zabezpieczenie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, sprawniejsza wymiana informacji między państwami członkowskimi i zapobieganie radykalizacji - to wnioski z dyskusji niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maizière’a i jego francuskiego odpowiednika Matthiasa Fekla przed Komisją Wolności Obywatelskich. Posiedzenie odbyło się w poniedziałek 27 marca. (Przeczytaj więcej: Bezpieczeństwo: "Konieczne jest, abyśmy zwalczali terroryzm szybko i efektywnie" )

 

Tajani: “Powinniśmy być dumni z naszej spuścizny”

Informacje ogólne Instytucje27-03-2017 - 16:51
Celebration of the ' 60 years of the Treaty of Rome ' in Campidoglio  

“Marzenie o zjednoczonej Europie pozwoliło na zawsze pozostawić za nami koszmar wojny” - powiedział przewodniczący Antonio Tajani podczas sobotniej uroczystości z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich, które położyły podwaliny pod Unię Europejską. „Powinniśmy być dumni ze spuścizny, którą przekazujemy naszym dzieciom: wolności do podróżowania, nauki, pracy, założenia biznesu i innowacji” - powiedział Tajani, podpisując deklarację rzymską, która wyznacza cele na najbliższe 10 lat. (Przeczytaj więcej: Tajani: “Powinniśmy być dumni z naszej spuścizny” )

 

W tym tygodniu w PE: bezpieczeństwo, podatki i Wieloletnie Ramy Podatkowe

Informacje ogólne Instytucje27-03-2017 - 11:33
W tym tygodniu w PE  

W tym tygodniu PE odwiedzą ministrowie spraw wewnętrznych Francji i Niemiec, którzy będą debatowali z posłami o kwestiach bezpieczeństwa w Europie, oraz prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas i burmistrz Londynu Sadiq Khan. Komisje parlamentarne zagłosują m.in. w sprawie rewizji Wieloletnich Ramach Finansowych (2014-2020) i środków przeciw unikaniu podatków. Na środę brytyjski rząd planuje oficjalne rozpoczęcie procedury wyjścia z Unii Europejskiej. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: bezpieczeństwo, podatki i Wieloletnie Ramy Podatkowe )

 

Rocznica traktatów rzymskich: Unia Europejska ma już 60 lat

Informacje ogólne Instytucje / Traktaty24-03-2017 - 12:54
60 lat temu podpisano traktaty rzymskie  

60 lat temu przywódcy sześciu założycielskich państw zgromadzili się w Rzymie, aby podpisać porozumienie ustanawiające wspólny europejski rynek. Oprócz korzyści dla handlu umowa przyczyniła się do powstania bezpieczniejszej i bogatszej Europy. W piątek, 24 marca, najważniejsi europosłowie uczczą to wydarzenie w stolicy Włoch. Oprócz nich w uroczystościach wezmą udział przywódcy państw członkowskich UE. W czasie debat o przyszłości, spotkanie w Rzymie będzie dla nich szansą na wymianę poglądów. (Przeczytaj więcej: Rocznica traktatów rzymskich: Unia Europejska ma już 60 lat )

 

60th anniversary of the Treaty of Rome

Others Future of Europe/European integration / Institutions / Treaties23-03-2017 - 18:31

Parliament’s President Antonio Tajani, political group leaders and other leading MEPs will meet with Italy’s highest public officials, starting with President Sergio Mattarella on Friday, and take part in the celebration of the 60th anniversary of the Treaty of Rome on Saturday. (Read more: 60th anniversary of the Treaty of Rome )

 

Czy twój t-shirt jest etyczny?

Informacje ogólne Rozwój i współpraca23-03-2017 - 17:06
 

Cztery lata temu w katastrofie budowalnej w warsztatach szwalniczych nieopodal stolicy Bangladeszu Dhaki zginęło ponad 1100 pracowników, 2500 osób uratowano z gruzów. Zakłady szyły ubrania dla największych światowych marek. Posłowie z Komisji Rozwoju chcą zagwarantować, żeby ubrania i materiały, które kupujemy, były produkowane z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa pracy, praw człowieka, zdrowia i godności pracowników. Więcej informacji w wideo. (Przeczytaj więcej: Czy twój t-shirt jest etyczny? )

 

UE - Turcja: Anatomia trudnych relacji

Informacje ogólne Stosunki zewnętrzne22-03-2017 - 12:48
 

„Niedopuszczalne” - przewodniczący Antonio Tajani wyraźnie potępił w tym tygodniu Turcję, która oskarżyła Niemcy i Holandię o stosowanie „nazistowskich metod”. Oba państwa uniemożliwiły tureckim ministrom prowadzenie na ich terytorium kampanii za przyznaniem prezydentowi Erdoğanowi dodatkowych uprawnień w referendum, które odbędzie się w Turcji w połowie kwietnia. UE i Ankara współpracują w wielu dziedzinach od handlu do polityki migracyjnej, ale w ostatnim roku ich stosunki stały się napięte. (Przeczytaj więcej: UE - Turcja: Anatomia trudnych relacji )