Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Grudniowa sesja plenarna w skrócie: budżet 2015, Palestyna, tortury CIA

Sesja plenarna Instytucje19-12-2014 - 09:00
 

Ostatnia sesja plenarna w 2014 r. upłynęła pod znakiem walki o budżet unijny 2015, uznania państwowości Palestyny, tortur CIA oraz wolności mediów w Turcji. W jej trakcie Emily O'Reilly ponownie została wybrana na stanowisko Europejskiej Rzeczniczki Praw Obywatelskich, a Paweł Pawlikowski otrzymał tegoroczną filmową Nagrodę LUX za swoje dzieło pt. "Ida". Co jeszcze działo się w Strasburgu? (Przeczytaj więcej: Grudniowa sesja plenarna w skrócie: budżet 2015, Palestyna, tortury CIA )

 
 

Parlament Europejski zatwierdził umowę stowarzyszeniową UE-Gruzja

Sesja plenarna Stosunki zewnętrzne18-12-2014 - 12:24
Od prawej: prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, wiceprzewodniczący Parlamentu Ryszard Czarnecki  i poseł sprawozdawca Andrejs Mamikins na konferencji prasowej poprzedzającej glosowanie.  

W czwartek Parlament Europejski ratyfikował umowę stowarzyszeniową między UE i Gruzją. Ustanawia ona polityczne stowarzyszenie i integrację gospodarczą między obu partnerami, w tym wzajemne stopniowe otwieranie rynków. (Przeczytaj więcej: Parlament Europejski zatwierdził umowę stowarzyszeniową UE-Gruzja )

 
 

Human rights: Venezuela; Sudan and Mauritania

Plenary Session Development and cooperation / External relations18-12-2014 - 12:01

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling on the Venzuelan authorities to withdraw "unfounded" charges against the opposition leader; condemning the arrest of human rights activist Dr Amin Mekki Medani in Sudan; and demanding the immediate release of anti-slavery activist Biram Dah Abeid in Mauritania. (Read more: Human rights: Venezuela; Sudan and Mauritania )

 
 

Posłowie o CIA: tortury nie do zaakceptowania, śledztwo ws. udziału UE konieczne

Sesja plenarna Instytucje / Prawa człowieka / Stosunki zewnętrzne17-12-2014 - 19:48
Posłowie dyskutowali dziś w sprawie raportu na temat możliwego torturowania więźniów przez CIA - ©BELGAIMAGE/AFP/J. Watson  

Waterboarding, przykuwanie ludzi do ścian, żywienie dojelitowe - niedawno opublikowany raport Senatu USA ws. metod, jakie wykorzystywała w przesłuchaniach CIA, jest podstawą dla poważnych oskarżeń o stosowanie przez agencję wywiadowczą regularnych tortur. Podczas grudniowej debaty plenarnej, posłowie podkreślili, że deptanie podstawowych praw człowieka w imię walki z terrorem jest niedopuszczalne. Domagali się także śledztwa ws. możliwego współudziału niektórych państw członkowskich. (Przeczytaj więcej: Posłowie o CIA: tortury nie do zaakceptowania, śledztwo ws. udziału UE konieczne )

 
 

Paweł Pawlikowski: "Chciałem zrobić film o sprawach uniwersalnych"

Sesja plenarna Kultura17-12-2014 - 18:22
Wywiad z laureatem Nagrody LUX 2014 Pawłem Pawlikowskim  

Tegoroczną filmową Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego otrzymał polski reżyser, Paweł Pawlikowski, za swój obraz pt. "Ida". Film opowiada historię młodej nowicjuszki, która wraz ze swoją ciotką wyrusza w niezwykłą podróż, odkrywając mroczne sekrety swojej przeszłości. Udało nam się zamienić kilka słów z reżyserem, tuż po uroczystej ceremonii w Strasburgu. (Przeczytaj więcej: Paweł Pawlikowski: "Chciałem zrobić film o sprawach uniwersalnych" )

 
 

Debata na temat wolności mediów i aresztowań dziennikarzy w Turcji

Sesja plenarna Stosunki zewnętrzne17-12-2014 - 14:00

Aresztowania dziennikarzy i naloty tureckiej policji na redakcje gazet i stacji telewizyjnych powiązanych z islamskim duchownym Fethullahem Gülenem będą przedmiotem debaty plenarnej z komisarzem Dimitrisem Avramopoulosem i włoskim sekretarzem stanu ds. spraw zagranicznych w środę, o 16.30. (Przeczytaj więcej: Debata na temat wolności mediów i aresztowań dziennikarzy w Turcji )

 
 

Parlament przyjmuje budżety UE na 2014 i 2015 rok

Sesja plenarna Budżet17-12-2014 - 13:57
Moneta 1 euro  

Parlament przyjął projekt budżetu UE na rok 2015 oraz wyrównanie do budżetu na rok 2014, w środę. W budżecie przewidziano €145.32 miliardy na pokrycie zobowiązań oraz €141.21 miliardów na płatności, na rok 2015 oraz dodatkowe €4.25 miliarda, na uregulowanie niezapłaconych rachunków z roku 2014. (Przeczytaj więcej: Parlament przyjmuje budżety UE na 2014 i 2015 rok )

 
 

UE powinna bardziej wspomagać przemysł stalowy w wychodzeniu z kryzysu - to główne przesłanie zawarte w przyjętej w środę rezolucji nieustawodawczej. Posłowie chcą, żeby Komisja Europejska zadbała, by umowy handlowe poprawiły warunki eksportu stali i sprawdziła, czy reguły konkurencji i pomocy państwa w UE nie prowadzą do nieuczciwej konkurencji między państwami członkowskimi. Posłowie wzywają też do zwiększenia inwestycji w dziedzinie edukacji, szkoleń pracowników i badań. (Przeczytaj więcej: Posłowie chcą większej pomocy UE dla pogrążonego w kryzysie przemysłu stalowego )

 
 

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania państwowości Palestyny

Sesja plenarna Stosunki zewnętrzne17-12-2014 - 13:48
Widok na Kopułę na Skale w Jerozolimie spoza muru Abu Dis dzielącego Izrael i Zachodni Brzeg we wrzesniu 2014.  

Parlament Europejski popiera "co do zasady uznanie państwowości palestyńskiej oraz rozwiązanie dwupaństwowe, a także uważa, że powinny temu towarzyszyć postępy w ramach rozmów pokojowych, które należy kontynuować", mówi przyjęta w środę rezolucja. Nowa inicjatywa zaproponowana w rezolucji, "Parlamentarzyści dla Pokoju", wzywająca do współpracy posłów izraelskich i palestyńskich, ma wesprzeć wysiłki dyplomatyczne UE w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. (Przeczytaj więcej: Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania państwowości Palestyny )

 
 

New EU Security Strategy must tackle emerging threats, MEPs say

Plenary Session Justice and home affairs17-12-2014 - 13:45

The new Internal Security Strategy for 2015-2019 should be "easily adaptable to evolving situations" with a joined-up approach across the Union to tackle foreign fighters, cyber-security, human trafficking, organised crime, money laundering and corruption, , says a resolution passed by Parliament on Wednesday. (Read more: New EU Security Strategy must tackle emerging threats, MEPs say )