Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 
Child drinking milk and eating healthy food  

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się w dzieciństwie, dlatego UE i państwa członkowskie powinny robić i wydawać więcej, żeby zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych lokalnych produktów. Aby zapewnić wprowadzenie lekcji zdrowego odżywiania się oraz mleka, owoców i warzyw, do szkoły, w środę, Parlament wprowadził własne poprawki do przepisów a następnie zatwierdził mandat negocjacyjny, który pozwoli posłom na ustalenie ich ostatecznej wersji, podczas negocjacji z państwami członkowskimi UE. (Przeczytaj więcej: Mleko i owoce w szkole: posłowie za uczeniem zdrowych nawyków żywieniowych )

 

Cyberataki: Jak chronić media i krytyczną infrastrukturę?

Sesja plenarna Społeczeństwo informacyjne28-05-2015 - 10:01
 

Główne zachodnie media są w ostatnich latach obiektem motywowanych politycznie cyberataków, przeważnie w odwecie za krytyczne relacje poświęcone np. reżimowi w Syrii albo Państwu Islamskiemu. W środę posłowie przedyskutują stopień gotowości UE do przeciwdziałania atakom takim jak np. ten przeciwko francuskiej telewizji TV5Monde w kwietniu br. Posłowie dyskutowali o problemie ataków na sesji plenarnej. Przygotowaliśmy oś czasu, z której dowiecie się więcej o przypadkach cyberataków na media. (Przeczytaj więcej: Cyberataki: Jak chronić media i krytyczną infrastrukturę? )

 

Ban Ki-moon o migracji: “Ratowanie życia powinno być priorytetem”

Sesja plenarna Instytucje27-05-2015 - 18:34
Ratowanie życia powinno być priorytetem polityki migracyjnej UE - uważa Ban Ki-moon.  

W kontekście migracji Europa powinna skoncentrować się na ochronie życia – powiedział Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ, w przemówieniu, które wygłosił 27 maja na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. „Europa ma ważną rolę do odegrania i wspólnie odpowiada za działania. Ratowanie życia powinno być priorytetem” – podkreślił sekretarz ONZ. W swoim przemówieniu poruszył również problematykę zrównoważonego rozwoju i zapobiegania brutalnemu ekstremizmowi. (Przeczytaj więcej: Ban Ki-moon o migracji: “Ratowanie życia powinno być priorytetem” )

 

Zmiany w unijnych programach dystrybucji owoców i mleka w szkołach

Sesja plenarna Rolnictwo26-05-2015 - 15:56
Happy children and healthy food ©BELGA_AGEFOTOSTOCK_D.Cervo  

Posłowie zagłosują na sesji plenarnej nad zmianami w programach dystrybucji owoców, warzyw i mleka w placówkach oświatowych. Projekt przewiduje połączenie dwóch już istniejących programów w taki sposób, żeby ograniczyć obciążenia administracyjne i usprawnić działałania na rzecz zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. Debata i głosowanie w środę o 17.00. Transmisja na żywo na naszej stronie internetowej. (Przeczytaj więcej: Zmiany w unijnych programach dystrybucji owoców i mleka w szkołach )

 

Majowa sesja plenarna w skrócie

Sesja plenarna Instytucje22-05-2015 - 10:58
 

Podczas majowej sesji plenarnej w Strasburgu (18-21 maja) posłowie przyjęli środki mające na celu zapobieżenie wykorzystywania zysków z handlu minerałami dla finansowania konfliktów zbrojnych. Poza tym Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie do podjęcia negocjacji ws. urlopu macierzyńskiego. Na sesji plenarnej odbyła się także debata na temat przeciwdziałania migracji do UE. Posłowie przyjęli również surowsze przepisy służące walce z praniem brudnych pieniędzy. (Przeczytaj więcej: Majowa sesja plenarna w skrócie )

 

Prawo upadłościowe: Druga szansa dla uczciwych przedsiębiorców

Sesja plenarna Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne / Sprawy gospodarcze i walutowe21-05-2015 - 13:23
Co roku około 200 tys. firm w UE ogłasza bankructwo, przez co pracę traci 1,7 mln osób.  

Co roku około 200 tys. firm w UE ogłasza bankructwo, przez co pracę traci 1,7 mln osób. Co czwarty przypadek bankructwa ma charakter transgraniczny, czyli dotyczy więcej niż jednego państwa. W środę posłowie przyjęli zalecenie do drugiego czytania w sprawie transgranicznego postępowania upadłościowego. Nowe przepisy zakładają zasadę „drugiej szansy” – wsparcie w przypadku bankructwa i pomoc dla uczciwych firm w trudnej sytuacji w taki sposób, aby utrzymać je w obrocie. (Przeczytaj więcej: Prawo upadłościowe: Druga szansa dla uczciwych przedsiębiorców )

 

Parliament urges EU member states to gear up for new security challenges now

Plenary Session External relations21-05-2015 - 12:56

Today’s unprecedented level of instability at EU borders demands that the EU and its member states shoulder more responsibility for their security and defence now, say MEPs in a resolution voted on Thursday. They urge member states to use Common Security and Defence Policy tools more effectively, improve the fit between external and internal security measures, and pool and share resources, so as to counter terrorism, fight organised crime, strengthen cyber-defence and cope with migration. (Read more: Parliament urges EU member states to gear up for new security challenges now )

 

Human rights: Zimbabwe; Thailand; Swaziland

Plenary Session Humanitarian aid / Development and cooperation21-05-2015 - 12:20

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling for Zimbabwean human rights activist Itai Dzarana to be found immediately; the release of all political prisoners in Swaziland; protection for Rohingya asylum seekers and action against human trafficking in Thailand. (Read more: Human rights: Zimbabwe; Thailand; Swaziland )

 

Konfliktowe minerały: Parlament chce obowiązkowych certyfikatów dla importerów

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy20-05-2015 - 16:59
Grupa chłopców poszukująca złota w rzece w Iga Barrière, 25 kilometry na północ od Bunia, w północno-wschodnim Konga.  

Firmy importujące cynę, tantal, wolfram i złoto na potrzeby produkcji dóbr konsumpcyjnych powinny uzyskiwać certyfikaty poświadczające, że ich działalność na obszarach objętych konfliktami nie sprzyja eskalacji tych konfliktów i łamaniu praw człowieka - uznali posłowie w stanowisku dotyczącym projektu przepisów przyjętych w środę przez Komisję. Poparło je 402 deputowanych, 188 głosowało przeciw, 171 się wstrzymało. (Przeczytaj więcej: Konfliktowe minerały: Parlament chce obowiązkowych certyfikatów dla importerów )

 

Alojz Peterle: "UE powinna działać zdecydowanie na rzecz ustabilizowania FYROM"

Sesja plenarna Instytucje / Rozszerzenie20-05-2015 - 14:24
Poseł Alojz Peterle (EPP, Słowenia)  

Posłowie będą dyskutować w środę popołudniu wraz z Federicą Mogherini, wysoką przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, o kryzysie w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. To bałkańskie państwo uzyskało w 2005 r. status państwa kandydującego. W ostatnim czasie dochodzi tam do masowych demonstracji i aktów przemocy. Przed debatą plenarną rozmawiamy z Alojzem Peterle, szefem delegacji do wspólnej komisji parlamentarnej UE-Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. (Przeczytaj więcej: Alojz Peterle: "UE powinna działać zdecydowanie na rzecz ustabilizowania FYROM" )