Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Stosunki zewnętrzne

 

EEA solidarity contributions and Norway, Iceland fisheries deals backed by MEPs

Plenary Session External/international trade18-05-2017 - 12:27

Financial solidarity contributions by Norway, Iceland and Liechtenstein to the European Economic Area and fisheries trade deals with Norway and Iceland were backed by MEPs on Thursday. (Read more: EEA solidarity contributions and Norway, Iceland fisheries deals backed by MEPs )

 

Krwawe minerały: Importerzy będą musieli dochować "należytej staranności"

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy21-03-2017 - 16:50
 

Cyna, wolfram, tantal i złoto - surowce wykorzystywane do m.in. w przemyśle elektronicznym czy motoryzacyjnym pochodzą niekiedy z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Niekiedy dochodzi do błędnego koła: nielegalnie eksploatowane złoża są źródłem nielegalnych zysków, które stanowią źródło finasowania zbrojnych buntów i przewrotów. 16 marca Parlament Europejski postanowił, że unijne przedsiębiorstwa będą musiały wykazać się "należytą starannością" przy kontrolowaniu swoich dostawców. (Przeczytaj więcej: Krwawe minerały: Importerzy będą musieli dochować "należytej staranności" )

 

Marcowa sesja plenarna w skrócie: Bezpieczeństwo żywności, strategia dla Arktyki

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy / Środowisko / Bezpieczeństwo żywności17-03-2017 - 10:36
 

Na marcowej sesji plenarnej posłowie przyjęli przepisy zaostrzające kontrole żywności oraz wezwali do ochrony unikalnego ekosystemu Arktyki. Poseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany za obrażenie kobiet na poprzedniej sesji plenarnej. Większość europosłów zaapelowała, żeby Europa wzięła na siebie rolę Stanów Zjednoczonych w finansowaniu organizacji pozarządowych, które oferują dostęp do aborcji w krajach rozwijających się. W styczniu Donald Trump zawiesił ich finansowanie ze środków publicznych. (Przeczytaj więcej: Marcowa sesja plenarna w skrócie: Bezpieczeństwo żywności, strategia dla Arktyki )

 

Handel minerałami z obszarów walk: importerzy dochowają „należytej staranności”

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy16-03-2017 - 12:48
Kopalnia odkrywkowa złota w Afryce. Poszukiwacze kruszcu przesiewają wyschnięty piasek  

W czwartek Parlament poparł w głosowaniu projekt rozporządzenia UE, które ma celu powstrzymanie finansowania zbrojnych grup i działań przeciw prawom człowieka przez handel minerałami z obszarów ogarniętych konfliktami. Zgodnie z nowymi przepisami prawie wszyscy unijni importerzy cyny, wolframu, tantalu i złota będą musieli wykazać się "należytą starannością" przy kontrolowaniu swoich dostawców. Najwięksi producenci będą musieli wyjawić jak sprawdzają pochodzenie minerałów. (Przeczytaj więcej: Handel minerałami z obszarów walk: importerzy dochowają „należytej staranności” )

 

Using EU trade tools to combat wildlife trafficking

Plenary Session External/international trade02-03-2017 - 12:05
Elephant in National park of Kenya  

Recommendations on how to make better use the EU’s trade tools to fight an unprecedented surge in wildlife trafficking were approved by MEPs on Thursday. (Read more: Using EU trade tools to combat wildlife trafficking )

 

"CETA jest ważna dla UE zarówno pod względem geopolitycznym, jak i gospodarczym"

Informacje ogólne Handel zewnętrzny/międzynarodowy20-02-2017 - 16:15
Interview with Artis Pabriks, rapporteur on CETA  

W środę, 15 lutego, Parlament Europejski zgodził się na zawarcie umowy gospodarczo-handlowej (CETA) z Kanadą. Zgoda posłów oznacza, że umowa tymczasowo wejdzie w życie w kwietniu br., a ponad 99% ceł w handlu UE z tym krajem zostanie zniesionych. „Europa nie może przetrwać bez wolnego i sprawiedliwego handlu oraz wysokiej jakości relacji z innymi globalnymi graczami” - przekonuje poseł sprawozdawca Artis Pabriks. Jego zdaniem umowa jest „złotym standardem dla przyszłych porozumień handlowych”. (Przeczytaj więcej: "CETA jest ważna dla UE zarówno pod względem geopolitycznym, jak i gospodarczym" )

 

Lutowa sesja plenarna w skrócie: CETA, Justin Trudeau, walka z terroryzmem

Sesja plenarna Instytucje / Handel zewnętrzny/międzynarodowy / Stosunki zewnętrzne / Sprawy gospodarcze i walutowe17-02-2017 - 10:57
 

Na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie zgodzili się na zawarcie umowy handlowej (CETA) z Kanadą, a premier tego kraju Justin Trudeau wygłosił przemówienie. Na sesji wystąpił także prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, a Parlament Europejski przyjął nowe środki walki z terroryzmem i nakreślił swojąwizję przyszłości Unii Europejskiej i jej reformy. (Przeczytaj więcej: Lutowa sesja plenarna w skrócie: CETA, Justin Trudeau, walka z terroryzmem )

 

CETA: Posłowie za porozumieniem UE-Kanada

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy15-02-2017 - 13:35
CETA vote result  

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między UE i Kanadą (CETA), której celem jest zwiększenie obrotów handlowych dóbr i usług oraz inwestycji, została przyjęta w głosowaniu parlamentarnym w środę. To przełomowe porozumienie zacznie wstępnie obowiązywać już od kwietnia 2017 roku. (Przeczytaj więcej: CETA: Posłowie za porozumieniem UE-Kanada )

 

CETA: Parlament Europejski zgadza się na zawarcie umowy handlowej z Kanadą

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy15-02-2017 - 09:16
 

W środę, 15 lutego, Parlament Europejski zgodził się na zawarcie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) z Kanadą. Dzięki zgodzie Parlamentu umowę będzie można tymczasowo stosować już od kwietnia. W 2015 roku handel UE-Kanada sięgał ponad 60 miliardów euro - dzięki CETA ta wartość ma wzrosnąć o 20%. Zobacz wideo i dowiedz się więcej. (Przeczytaj więcej: CETA: Parlament Europejski zgadza się na zawarcie umowy handlowej z Kanadą )

 

MEPs back import surge safeguards for EU banana growers

Plenary Session External/international trade02-02-2017 - 11:52

Rules to protect EU banana growers against any surge in imports from Ecuador after its accession to the EU-Colombia/Peru trade deal were approved by MEPs on Thursday. (Read more: MEPs back import surge safeguards for EU banana growers )