Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Zdrowie i środowisko

 

Marcowa sesja plenarna w skrócie: Bezpieczeństwo żywności, strategia dla Arktyki

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy / Środowisko / Bezpieczeństwo żywności17-03-2017 - 10:36
 

Na marcowej sesji plenarnej posłowie przyjęli przepisy zaostrzające kontrole żywności oraz wezwali do ochrony unikalnego ekosystemu Arktyki. Poseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany za obrażenie kobiet na poprzedniej sesji plenarnej. Większość europosłów zaapelowała, żeby Europa wzięła na siebie rolę Stanów Zjednoczonych w finansowaniu organizacji pozarządowych, które oferują dostęp do aborcji w krajach rozwijających się. W styczniu Donald Trump zawiesił ich finansowanie ze środków publicznych. (Przeczytaj więcej: Marcowa sesja plenarna w skrócie: Bezpieczeństwo żywności, strategia dla Arktyki )

 

Arctic: ban oil drilling and mitigate tensions, urge MEPs

Plenary Session External relations / Environment16-03-2017 - 12:44
Picture of iceland glacier lagoon bay  

Climate change is bringing new environmental and security challenges in the Arctic, as the melting ice cap opens up new navigation and fishing routes, and competition for its natural resources heats up, say MEPs in a resolution voted on Thursday. They call for measures to protect the vulnerable Arctic ecosystem, ban oil drilling there and keep it a low-tension and cooperation area. (Read more: Arctic: ban oil drilling and mitigate tensions, urge MEPs )

 

Posłowie wezwali do ochrony unikalnego ekosystemu Arktyki

Sesja plenarna Stosunki zewnętrzne / Środowisko15-03-2017 - 17:25
infographic illustration  

W czwartek, 16 marca, Parlament Europejski wezwał m.in. do ochrony środowiska Arktyki, wprowadzeniu zakazu odwiertów. Wraz ze zmianą klimatu i wzrostem średnich temperatur każdego roku topnieje około 280 mld ton arktycznych czap lodowych. To stanowi nie tylko zagrożenie dla środowiska, ale może powodować także napięcia, powodowane m.in. otwarciem nowych morskich dróg handlowych czy dostępu do złóż surowców. (Przeczytaj więcej: Posłowie wezwali do ochrony unikalnego ekosystemu Arktyki )

 

Odpady: więcej recyklingu, mniej wysypisk i mniej marnotrawstwa żywności

Sesja plenarna Środowisko14-03-2017 - 14:19

Odsetek odpadów przeznaczanych do recyklingu, który wynosi obecnie w UE 44%, powinien osiągnąć 70% do roku 2030. Składowanie odpadów, które ma bardzo zły wpływ na środowisko naturalne, ma być zredukowane do poziomu 5%. Ilość odpadów żywnościowych należy zmniejszyć o połowę. To założenia planu, który Parlament przyjął we wtorek. Teraz rozpoczną się negocjacje z Radą. (Przeczytaj więcej: Odpady: więcej recyklingu, mniej wysypisk i mniej marnotrawstwa żywności )

 

Zmiany w zarządzaniu odpadami: zamiast na wysypiska, do recyklingu

Sesja plenarna Środowisko14-03-2017 - 08:56
infographic illustration on waste management in the EU  

We wtorek 10 marca Parlament Europejski zagłosuje nad czterema dyrektywami o zarządzaniu odpadami wytwarzanymi przez gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa. Parlament chce, żeby mniej odpadów zalegało na wysypiskach, a więcej było poddawanych recyklingowi. Nowe reguły mają też ograniczyć ilość wyrzucanej żywności. (Przeczytaj więcej: Zmiany w zarządzaniu odpadami: zamiast na wysypiska, do recyklingu )

 

Kateřina Konečná: Biopaliwa nie powinny zawierać oleju palmowego

Sesja plenarna Środowisko / Zdrowie publiczne08-03-2017 - 17:01
 

30 lat temu olej palmowy praktycznie nie był wykorzystywany, dzisiaj można go znaleźć w żywności, kosmetykach, detergentach i biopaliwach. Jego uprawa przyczynia się do niszczenia lasów i siedlisk zwierząt oraz emisji gazów cieplarnianych. Może być też szkodliwy dla zdrowia. W czwartek, 9 marca, posłowie zagłosują nad sprawozdaniem, w którym wezwą Komisję Europejską do stopniowego zmniejszania użycia oleju palmowego w biopaliwach i uregulowania warunków, w których jest on wytwarzany. (Przeczytaj więcej: Kateřina Konečná: Biopaliwa nie powinny zawierać oleju palmowego )

 

Parlament Europejski chce promować bezpieczniejsze pestycydy biologiczne

Sesja plenarna Rolnictwo / Środowisko22-02-2017 - 09:00
 

Parlament Europejski chce promować stosowanie bezpieczniejszych pestycydów pochodzenia biologicznego poprzez uproszczenie i przyspieszenie procedury ich autoryzacji. Chociaż chemiczne pestycydy są skuteczne, to stanowią potencjalne ryzyko dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Z danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności wynika, że około 45% żywności zawiera pozostałości pestycydów. Zobacz wideo i dowiedz się więcej. (Przeczytaj więcej: Parlament Europejski chce promować bezpieczniejsze pestycydy biologiczne )

 

Posłowie poparli organicznie liczby uprawnień do emisji zanieczyszczeń

Sesja plenarna Środowisko15-02-2017 - 14:46
Dymiący komin fabryczny na tle zachodzącego słońca  

Plan zaostrzenia limitów emisji gazów cieplarnianych na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla (unijny system handlu przydziałami emisji) uzyskał we wtorek poparcie Parlamentu. Posłowie poparli proponowane przez Komisję ograniczenie o 2,2% rocznie liczby uprawnień do emisji. Chcą też podwojenia wysokości rezerwy stabilności rynkowej w 2019, w celu wchłonięcia nadmiaru uprawnień dostępnych na rynku. (Przeczytaj więcej: Posłowie poparli organicznie liczby uprawnień do emisji zanieczyszczeń )

 

Testy emisji spalin: "System powinien być tak solidny, jak to tylko możliwe"

Informacje ogólne Swobodny przepływ towarów / Konsumenci / Środowisko13-02-2017 - 18:29
 

Skandal ws. manipulacji testami emisji spalin wykazał, że słabości obecnego systemu certyfikacji pojazdów w UE. W czwartek posłowie zatwierdzili poprawki, które mają wypełnić luki prawne oraz zapewnić, że samochody, które są już w obiegu, spełniały wymogi bezpieczeństwa i środowiskowe. Rozmawialiśmy z sprawozdawcą Danielem Daltonem (EKR, Wielka Brytania) na ten temat. (Przeczytaj więcej: Testy emisji spalin: "System powinien być tak solidny, jak to tylko możliwe" )

 

PE zagłosuje ws. reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Sesja plenarna Środowisko13-02-2017 - 15:07
Infographic illustration on TOP CO2 emitters  

W tym tygodniu posłowie będą głosować ws. reformy systemu handlu emisjami (ETS). Chociaż ETS jest kluczowym narzędziem na drodze do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, to nie działa zgodnie z oczekiwaniami. UE jest 3. największym na świecie emitentem CO2, ale ma najbardziej ambitne cele klimatyczne - chce ograniczyć emisje o co najmniej 40% do 2030 w porównaniu do 1990. Zmiany w ETS powinny przyczynić się do osiągnięcia tego celu, a jednocześnie chronić konkurencyjność unijnego przemysłu. (Przeczytaj więcej: PE zagłosuje ws. reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 )